Televize: Co si pustit na ČT artu v týdnu od 4. října?

Týden 40

poster televizních tipů
Co z programu stanice ČT art v tomto týdnu nepřehlédnout?, foto: Unsplash – Paolo Chiabrando

4. října, 20: 15
Largo Desolato

V předvečer nedožitých 85. narozenin Václava Havla se v programu ČT art objeví hned dvě jeho dramatická díla. První z nich je divadelní hra Largo Desolato, kterou napsal Havel v roce 1984 po propuštění z vězení. Vy ji máte možnost zhlédnout v podání Divadla Na zábradlí z roku 1991. Režie se ujal Jan Grossman, hlavní roli – filosofa a disidenta Leopolda Kopřivu ztvárnil Jiří Bartoška, v dalších rolích vystupují Jana Preissová, Ondřej Pavelka, Vladimír Dlouhý, Ivana Chýlková a další.

dva muži na jevišti Na inscenaci Václava Havla Largo desolato v podání Divadla Na zábradlí z roku 1991 se můžete podívat v pondělí 4. října ve 20:15, foto: archiv ČT

4. října, 22:10
Odcházení

Vítejte ve služební vile bývalého kancléře Viléma Riegera (Josef Abrhám), během devadesáti minut poznáte Riegerovu rodinu, jeho spolupracovníky i soupeře, či ctitelku a novináře, kteří na Riegera dotírají. Groteskní i sebeironickou reflexi proměn politické moci napsal Havel v roce 2007 a roku 2008 také zrežíroval její filmovou verzi.

muž a dvě ženy Odcházení vysílá ČT art v pondělí 4. října ve 22:10, foto: archiv ČT

7. října, 20:15
Poslední rodina

Varšava, rok 1977 a strhující nahlédnutí do tehdejšího života malíře Zdzisława Beksińského (1929–2005) a jeho syna, hudebníka, moderátora a překladatele Tomasze Beksińského (1958–1999). Jedná se o reálné postavy, které ovlivnily polskou kulturu. Dvouhodinový snímek Jana P. Matuszyńského z roku 2016 sesbíral v Polsku snad všechny filmové ceny a neměli byste si jej nechat ujít.

muž se fotografuje v zrcadle, stůl se štětci a barvami, za oknem velké sídliště Oceňovaný film Poslední rodina můžete zhlédnout ve čtvrtek 7. října ve 20:15, foto: archiv ČT

8. října, 20:15
AMU 75 let – koncert a večer krátkých filmů

Akademie múzických umění, tedy FAMU, HAMU a DAMU je největší uměleckou vysokou školou v ČR. Vznikla před 75 lety a od té doby úspěšně vychovala celé generace filmařů, hudebníků, tanečníků, divadelníků, dramaturgů a uměleckých organizátorů. Během živého přenosu slavnostního koncertu od 20:15 zazní Dvořákův Houslový koncert a moll a tři části ze Smetanovy Mé vlasti – Vltava, Z českých luhů a hájů a Šárka.

V další části večera odvysílá ČT art studentský recitál a také tři snímky, které, kromě toho, že je vytvořili někdejší studenti a studentky FAMU, mají společné také to, že byly oceněny Studentským Oscarem.

animovaná postavička u okna, v ruce drží ptáčka Snímek Dcera vysílá ČT art v pátek 8. října ve 21:25, foto: archiv ČT

Ve 21:25 zahájí program krátký film Dcera (2019) Darii Kashcheevy. Intimní snímek věnovaný otci a matce kromě výše zmíněné ceny získal také ocenění na festivalu Sundance a dokonce i nominaci na Oscara.

Ve 21:35 začne recitál nazvaný Tomáš Klus, ve kterém se hudebník setkává se svými spolužáky z DAMU.  

Od 22:25 je na programu dnes již legendární absolventský film Jana Svěráka Ropáci z roku 1988, který mystifikačním způsobem apeluje na ekologické myšlení.

Komponovaný večer uzavře ve 22:50 krátký snímek Marie Dvořákové Kdo je kdo v mykologii z roku 2016, k němuž autorka uvedla: „Chtěla jsem odvyprávět příběh, který se sice odehrává v malé místnosti, ale přitom se jedná o největší dobrodružství, které si lze představit jen ve filmu. Chtěla jsem, aby se divák, vizuálně, intelektuálně a emocionálně ponořil do světa, který se dá zažít pouze prostřednictvím klasického filmového triku a iluze.“

muž v obleku, pracovna s knihovnou, kamera Kdo je kdo v mykologii můžete zjistit v pátek 8. října ve 22:50, foto: archiv ČT

9. října, 21:25
Sladký život

Marcello Mastroianni, Anita Ekberg a jeden z nejklasičtějších filmů světové kinematografie – snímek Federica Felliniho z roku 1960 a okázalý vhled do života římské smetánky plný dnes již kultovních scén.

diva tančí, muž hraje na kytaru Sladký život vysílá ČT art v sobotu 9. října ve 21:25, foto: archiv ČT

Související