Uhrančivý Jiří Trnka. Zellwegerová jako výtvarnice Miss Potter. Polanského Oliver Twist
ČT art v týdnu od 21. února
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 21. února, 20:15
Peter Berger v roli Dalibora z Kozojed, foto: Patrik Borecký
ČT art uvádí záznam opery Bedřicha Smetany na libreto Josefa Wenziga v nastudování Národního divadla v Praze. Konkrétně běží o inscenaci, jež měla premiéru v roce 2019 v režii Jiřího Nekvasila (* 1962), orchestr ND řídil dirigent Jaroslav Kyzlink (* 1973). Tři dějství Dalibora volně vycházejí z oblíbené pověsti o rytíři, který si v žaláři krátil čas hrou na housle. Hlavním tématem Smetanovy opery je však spíše otázka, do jaké míry má člověk brát právo do vlastních rukou. Smetana operu Dalibor komponoval v letech 1866–1867, uvedena byla 16. května 1868 u příležitosti položení základního kamene Národního divadla. V Nekvasilově nastudování alternuje roli Dalibora oceňovaný slovenský tenorista Michal Lehotský, v roli Vladislava, krále českého, se představil sólista Vídeňské opery Adam Plachetka. Další postavy romantické tragédie ztvárňují sólisté ND Dana Burešová, Alžběta Poláčková, Jiří Brückler, Jiří Sulženko, Jaroslav Březina a další.
Úterý 22. února, 20:15
Hudebník Roman Holý, foto: archiv ČT
V poslední únorové ArtZóně přivítal moderátor Saša Michailidis hudebníka a skladatele Romana Holého, který nedávno vydal své první sólové album nazvané Strážce klidu Vol. 1. Rubrika Fenomén divákům představí novou VOD platformu pražské FAMU. Vypravíme se také do kina na Mimořádnou událost režiséra Jiřího Havelky a do Divadla pod Palmovkou na Encyklopedii akčního filmu Tomáše Dianišky.
Středa 23. února, 20:15
Jiří Trnka při natáčení kresleného filmu Bajaja, foto: Karel Ludwig / Archiv B&M Chochola
Umělecky pojatý dokumentární film vytvořený roku 2019 ve francouzsko-české koprodukci, představuje českého malíře, ilustrátora, výtvarníka, loutkáře a tvůrce animovaných filmů Jiřího Trnku (1912–1969), který v zahraničí reprezentuje československý kreslený film. Francouzský režisér snímku Joël Farges (* 1948) vzpomíná, jak v dětství zhlédl v provinčním kině Trnkova Bajaju a byl jím učarován. Kouzlo trvá dodnes. Přijíždí do Prahy a snaží se prostřednictvím rozhovorů se spisovatelkou, scenáristkou a filmovou publicistkou Terezou Brdečkovou, jejíž otec Jiří Brdečka se s Trnkou přátelil, s umělcovými příbuznými a s odborníky rekonstruovat jeho osobnost i dobu, ve které žil a tvořil.
Čtvrtek 24. února, 20:15
Kreslířka i spisovatelka, díky které dostala příroda hlas, foto: archiv ČT
Britsko-americký životopisný film z roku 2006 zobrazující tvůrčí období života spisovatelky a kreslířky Beatrix Potterové (1866–1943). Proslula zejména knihami pro děti, v nichž vystupují zvířecí hrdinové s antropomorfními rysy, jako je například Dobrodružství králíčka Petra (1901) nebo Krejčík z Gloucesteru (1902). Zároveň se zabývala botanickými kresbami a po svém odchodu z Londýna na venkov se začala věnovat průkopnické práci v ochraně přírody. Snímek natočil australský režisér Chris Noonan (* 1952) a do hlavní role obsadil známou americkou herečku Renée Zellwegerovou, oceněnou za svůj výkon mj. nominací na Zlatý glóbus. Jejím partnerem v úloze nakladatele Normana Warnea je známý skotský herec Ewan McGregor.
Sobota 26. února
V Londýně se Oliver Twist přidá k bandě zlodějíčků, foto: archiv ČT
Filmová adaptace klasického románu britského spisovatele Charlese Dickense (1812–1870). Příběh sirotka, který navzdory tomu, že v životě nepoznal nic než hlad a kruté zacházení, nikdy neztratí víru v lidskou dobrotu, přitahoval režiséry už od dob němého filmu. V roce 2005 se díla chopil proslulý režisér Roman Polanski (* 1933), který ho chtěl pojmout tak, aby zaujal jeho děti a jejich vrstevníky. Se zkušeným scenáristou Ronaldem Harwoodem zpracovali látku jako tradiční historické vyprávění s důrazem na dickensovskou atmosféru chudoby třicátých let devatenáctého století. Z hereckého obsazení je kromě dětských představitelů Barneyho Clarka (Oliver) a Harryho Edena (Lišák Ferina) potřeba vyzdvihnout zejména Bena Kingsleyho v roli Fagina.