Císař Konstantin I.
Umění minulosti / otázky dneška I
První část z cyklu videí vytvořených studenty a pedagogy Centra raně středověkých studií Semináře dějin umění Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Průvodcem snímku je Ivan Foletti.
Často se říká, že se dějiny opakují, ale je tomu skutečně tak? Podle všeho nikoliv: žádná událost se nikdy přesně nezopakuje a význam i velmi podobných historických momentů se vždy zásadně liší. Přesto je pohled do minulosti zásadní – nenacházíme v ní stejné události, ale podobné mechanismy lidského chování a fungování společnosti. Právě na hledání podobných mechanismů v historii a současnosti se zaměřuje cyklus videí Umění minulosti – otázky dneška.
První díl se věnuje uměleckým dílům spojeným s postavou Konstantina I. Velikého, vládce, který ve čtvrtém století sjednotil Římskou říši. Podle slov historika umění a archeologa Jeana-Michela Spiesera, toho dosáhl díky novému „dynamičtějšímu“ řízení státu. Zefektivnění státní správy s sebou však také přineslo nástup režimu, který můžeme (i na tehdejší poměry) označit jako autoritářský.
Zamyšlení nad postavou císaře Konstantina před nás tedy staví otázku: Co je v konečném důsledku cennější? Efektivní fungování státu v režii jednoho muže, nebo jistá forma plurality i za cenu zpomalení některých procesů?
V dalších částech tohoto cyklu se tvůrci zaměří na další starověká a středověká umělecká díla, například mešitu v Damašku, Chrám Boží moudrosti v Konstantinopoli, Ravennské šperky a další.