Vymazávání R. Kellyho. Případ popové hvězdy a sexuálního predátora se vrací do hledáčku médií

poster
R. Kelly a Lady Gaga při vystoupení na American Music Awards; Los Angeles, listopad 2013, foto: John Shearer (ČTK/AP)

Příběhy, které vypráví dívky před kamerou tento měsíc uvedeného dokumentárního seriálu Surviving R. Kelly televizní stanice Lifetime, jsou si v mnohém podobné. Superhvězdný Robert Sylvester Kelly, čili R. Kelly (ročník 1967), si je shodně vyhlédl před školou nebo v obchoďáku, když jim bylo třináct či čtrnáct let, udělal z nich své milenky a pak je vmanipuloval do svého harému, kde žily pod jeho absolutní kontrolou. Některé dívky zachránili rodiče, jiným se podařilo prozřít a utekly, šrámů na duši se všechny zbavují těžce. „Byla jsem naivní,“ zazní několikrát ve výpovědích. Právě naivity dívek R. Kelly obratně využíval.

Šestidílná série Surviving R. Kelly si za oceánem získala nebývalou pozornost: sledovanost každého dílu se blíží dvěma milionům diváků. O zpěvákových praktikách se znovu začalo ve velkém psát. Prokurátor dostal podnět ke znovuotevření případů sexuálního zneužívání, za něž byl R. Kelly v minulosti souzen. Od hudebníka se postupně odvrací jeho někdejší spolupracovníci. Během první poloviny ledna zmizely ze streamovacích služeb písně, které R. Kelly napsal spolu s Lady Gaga, Chance The Rapperem, Céline Dion nebo Ciarou – sami umělci je stáhli ze svých diskografií. Kellyho písně přestávají hrát některé rozhlasové stanice zaměřené na černou hudbu.

Surviving trailer
Trailer k snímku Surviving R. Kelly, foto a video: Lifetime

O snaze Spotify vymazat R. Kellyho písně z oficiálních playlistů jsme na tomto místě informovali vloni v květnu. Tehdy jsme psali o „samoregulačních mechanismech hudebního průmyslu, jimiž koriguje jednání a vztahy svých protagonistů“. Nynější snahy zmíněných muzikantů eliminovat R. Kellyho to potvrzují. Nicméně: dotyčný má i nadále svoji kompletní diskografii na Spotify a na Apple Music, nadále figuruje u nahrávací společnosti, koncertuje. Vydělává peníze.

Mistrovy „problémy“ začaly v roce 2002, kdy na veřejnost pronikla nahrávka, na níž měl sex s nezletilou dívkou. Následovalo čtrnáct obvinění a dlouhé přelíčení, jenže o šest let později ho porota neshledala vinným ani v jednom bodě obžaloby. Předloni se v médiích objevily články složené z výpovědí jeho bývalých milenek, podle nichž hudebník udržoval něco na způsob „sexuálního kultu“, jehož členky byly zbaveny osobní svobody. Ani tyto výpovědi R. Kellyho do vězení nedostaly. On všechna obvinění ze sexuálního zneužívání setrvale odmítá. Jeho loňská devatenáctiminutová píseň I Admit, v níž zpívá „připouštím, že mám své chyby“, jeho oponenty spíše naštvala, Kelly se v ní stylizuje do role oběti mediální štvanice.

kelly a aaliyah R. Kelly a zpěvačka Aaliyah, jíž zfalšoval doklady, aby si ji mohl vzít za ženu. V té době jí bylo 14 let. Foto: BlackPressUsa

„Štvanice“ nabírá na obrátkách. Seriál Surviving R. Kelly důkladně prochází Kellyho život a kariéru: do jeho portrétu patří i to, že sám byl v mládí sexuálně zneužívaný, což podle psychologa narušilo jeho pojetí sexuality. Dojde na jeho vztah se zpěvačkou Aaliyah, které zfalšoval rodný list, aby si ji mohl vzít za ženu, byť jí bylo teprve čtrnáct. Další – mnohem méně medializované – případy sexuálních vztahů s nezletilými dívkami následovaly. Společné podle tvůrců seriálu měly to, že všechny byly afroamerického původu, a tak jejich kauzy média příliš nevzrušovaly. „Robert (Kelly – pozn. autora) měl pocit, že je nepřemožitelný, nedotknutelný. A s odstupem se dá říct, že společnost ho v tom jen utvrzovala,“ konstatuje hořce jedna z obětí predátora.

Za pravdu jí dává zdánlivě nenápadný fakt, že v seriálu mluví velmi málo hudebníků a obecně lidí z hudebního průmyslu. Podle tvůrců všichni odmítli; jedinou výjimkou byl John Legend, který za svoji odvahu sklíží zasloužený aplaus na sociálních sítích. Všechno nasvědčuje tomu, že R. Kellymu – jednomu z nejprodávanějších zpěváků posledního čtvrtstoletí – úspěšně kryla záda jeho nahrávací společnost (se žehlením skandálů hvězd mají tyhle firmy bohaté zkušenosti). „Ať Kelly udělal cokoliv, vždycky to dokázali nějak vplést do jeho obrazu sexuálního boha,“ říká další z obětí. Možná že stejnou měrou je na vině i společnost, která dělá ze sexuálních predátorů hrdiny maskulinity.

Kelly Spotify Minimálně v tuto chvíli jsou stránky R. Kellyho na platformě Spotify stále aktivní, repro: Spotify

R. Kelly možná nakonec skutečně skončí ve vězení. Minulý týden se ho už zřekla jeho nahrávací společnost a v souvislosti s jeho kauzou Spotify oznámilo novou funkci „mute artist“, která uživatelům streamovací služby dovoluje vybraného interpreta „umlčet“. Pokud ho zařadíte na seznam, na síti přestane existovat. Možná se blíží chvíle, kdy vymazání R. Kellyho bude definitivní. Nejhorší by bylo, kdyby vymazání podlehly záznamy jeho činů. Ty nechť jsou vystavovány coby příklad toho, co si popové hvězdy také mohly celá léta nerušeně dovolovat.

Související