Amirtha Kidambi’s Elder Ones + Peter Evans EXTRA & Petter Eldh & Jim Black

12. 10. 2024 20:00, Hradec Králové

Typ akce
Koncert
web
https://www.biocentral.cz/cz
Místo
Bio Central
tř. Karla IV. 774, Hradec Králové
zobrazit na mapě

Amirtha Kidambi’s Elder Ones a Peter Evans EXTRA & Petter Eldh & Jim Black vystoupí v královehradeckém Bio Centralu 12. října od 20:00 v rámci festivalu Jazz Goes to Town 2024.

Naděje a porozumění.

Poslední den otevře varhanním recitálem letošní rezidentka festivalu a celosvětově uznávaná hudebnice, poté přijde vlna bigbandového swingu prezentovaného v kvartetovém formátu. Večer se představí špička newyorského jazzu – nejdříve kapela fenomenální zpěvačky prezentující směs úderného moderního jazzu a indické tradiční hudby a na závěr celého festivalu vystoupí hvězdné trio virtuózního amerického trumpetisty kombinující energickou improvizaci s nápaditými a originálními kompozicemi v rámci dechberoucí souhry.

Elder Ones kouzlí s odvážnými improvizacemi rozostřujícími hranice jazzu, lidové hudby, elektroniky a dalších hudebních forem. Prostřednictvím bicích nástrojů, saxofonu, syntezátorů, harmonia, violoncella a úžasných vokálů Kidambi soustřeďují skladby kolem témat antikolonialismu, vzestupu globálního fašismu, násilí proti asijským Američanům a pokračujících nerovnostech v rostoucím stínu kapitalismu: nejen nářek, ale výbušná výzva k akci a óda na ty, kteří bojují za rasovou a pracovní spravedlnost. Spolu s návazností na duchovní a politické skladby free jazzu 60. let kapela svým abstraktním způsobem představuje jedinečný argument pro ctnost mezikulturní zvědavosti.

Vystupující: Amirtha Kidambi – zpěv, harmonium, syntezátor, efekty, Matt Nelson – sopránsaxofon, efekty, Nick Dunston – kontrabas, efekty, Jason Nazary – bicí, elektronika, Alfredo Colon – tenorsaxofon, efekty

Peter Evans je, co se týče rozšířených technik hry na trubku, neoddiskutovatelně naprostá špička. Jeho bezbřehé technické možnosti udivují diváky na celém světě. Svým univerzálním záběrem se dá považovat jak za jazzmana, improvizátora a experimentálního hudebnika, tak i za interpreta soudobé vážné hudby. Ve svém novém triu se dal dohromady s legendou newyorské Downtown scény – bubeníkem Jimem Blackem a uznávaným švédským basistou Peterem Eldhem. Trio kombinuje kompozice z pera bandleadra s totální improvizací.

Vystupující: Peter Evans – trubka, Petter Eldh – kontrabas, Jim Black – bicí – česká premiéra

Obě americké kapely jsou vrcholem letošního ročníku festivalu a jejich společný večer může být vnímán jako jakási vzpomínka na legendární koncert Art Ensemble of Chicago v rámci prvního ročníku JGTT.

Line-up:

  • 21:30 Peter Evans EXTRA & Petter Eldh & Jim Black – česká premiéra
  • 20:00 Amirtha Kidambi’s Elder Ones – česká premiéra

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články