Antieva

16. 9. 2024 19:00, Brno

Typ akce
Divadlo
web
http://www.provazek.cz
Místo
Divadlo Husa na provázku - provázek.sklep
Zelný Trh 9, Brno
zobrazit na mapě

„Divočinu slov mi nech!“

Anna Pammrová (1860–1945), životem otlučená a neprávem opomíjená filosofka z lesů nedaleko Tišnova, se po předčasném odchodu inscenace Pammrová/Březina vrací do Brna – tentokrát v provázkovské verzi inscenace pražského Divadla Masopust v režii Anny Davidové.

Inscenace Antieva vznikla v roce 2018 na motivy stejnojmenného prozaického díla, v němž Anna Pammrová popsala úsek mezi pátým a devátým rokem svého života, kdy byla odňata od rodiny a dána na výchovu ke kmotře. Právě z bolestivého kontrastu autorčina vroucího vztahu k přírodě Vysočiny a citového chladu „měšťanské drezury“, jíž byla coby dívka podrobena, vyrostla emancipovaná, myšlenkově samostatná a prozíravá osobnost, jejíž pozdější úvahy o ženách a ženství, pokroku a přírodě předběhly feministická a ekologická hnutí a své čtenáře inspirují dodnes.

Nynější koprodukce Divadla Husa na Provázku a Divadla Masopust vzešla z lidské a tvůrčí spřízněnosti obou dramaturgicky ambiciózních divadelních scén i z potřeby návratu myšlení Anny Pammrové na repertoár Divadla Husa na provázku. Antieva s premiérou v roce 2023 je upravena na míru provázkovskému sklepu a uváděna v novém obsazení.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články