Architektura interaktivně III. – Rokoko na Hradčanech a Malé Straně

14. 4. 2024 17:00, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Kučerův palác
Pohořelec 114/22, Praha
zobrazit na mapě

Architektura interaktivně je název nového cyklu lektorovaných procházek, jejichž hlavním cílem je prezentace architektonických slohů a jejich tvarosloví s důrazem na zapojení samotných účastníků. Průvodce ukáže účastníkům zvláštnosti jednotlivých stylů a podle podle specifických prvků je naučí od sebe rozeznávat. Na konci cyklu by měli být účastníci schopni sami určit konkrétní sloh, včetně jeho časového zařazení. Procházka je určena všem aktivním zájemcům o architekturu, kteří nechtějí jen pasivně naslouchat výkladu průvodce a mají dobrou fyzickou kondici.

Umělecký styl rokoko se vyvinul z baroka v 18. století a je (podobně jako třeba manýrismus) stylem vrcholné exaltace. Jeho přepjatost – v očích mnoha kritiků odsouzeníhodná – mu však vštěpuje mimořádnou líbivost a až neobvyklou hravost. I když rokokové ornamenty často pokrývají stěny a klenby světských i sakrálních staveb, rozhodně neplatí, že by šlo pouze o styl interiérů. Jeho uplatnění, například v okolí Pražského Hradu, je poměrně časté.

Procházka zavede nejen k palácům nejvyšších představitelů země (Arcibiskupský palác) a předních šlechtických rodin (Bretfeldovský palác), ale také k domům patricijským (na ulici Karmelitské) a měšťanským (na ulici Nerudově). Zaměří se také na podobu a tvar rokokových ornamentů. Účastníci procházky se dozví například i to, proč bylo v tomto nejfrivolnějším z architektonických stylů ztvárněno sídlo primase českého (arcibiskupa pražského).

Organizátorem prohlídky je nezisková organizace Open House Praha, z. ú. Zisk z této akce jde na podporu její činnosti.

Praktické informace:

  • Místo setkání je u Kučerova paláce (nazývaný někdy i U zlaté lodi nebo U Demartinů) na adrese Pohořelec č. 114/22, Praha 1-Hradčany.
  • Průvodcem na workshopu je Michal Šedivý.
  • Předpokládaná délka akce je cca 1,5 hodiny.
  • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ „nouze“ uveden na vstupence.
  • Kapacita skupiny je omezena, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • V případě nízkého zájmu si pořadatel vyhrazuje právo zrušit procházku a to nejpozději do 48 hodin před začátkem akce. Informace bude zveřejněna na portálu GoOut.net a zároveň na webových stránkách pořadatele.
  • Na vybraných akcích organizátor pořizuje fotografie a/nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články