Art Brut Film

17. 4. 2024 18:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://ponrepo.nfa.cz
Místo
Kino Ponrepo
Bartolomějská 11, Praha
zobrazit na mapě

Sonda do olomoucké filmové přehlídky ABF věnované filmům z oblasti art brut přináší snímky, které se za uplynulých dvanáct roků konání festivalu setkaly s největším diváckým ohlasem a vypovídají o různorodosti tvorby autentických spontánních tvůrců i osobitých filmařských přístupech. Výběr filmů uvede sběratel art brut, organizátor, dramaturg přehlídky a člen pražského sdružení abcd Pavel Konečný.

Garrel: Tarzan z Argelagueru / Marc Barceló / Španělsko 2013 / 65 min. / HD / české titulky – Tarzanem je ve filmu nazýván spontánní tvůrce Josep Pujiula i Vila (1937–2016), textilák, jenž začal kolem roku 1980 budovat labyrintickou krajinu na pozemku v oblouku řeky Fluvià ve španělském Katalánsku, poblíž vesnice Argelaguer. Vytvářel vlastními silami obrovité vysoké věže, spojované mosty, chodníky, visuté kabiny, tunely či klece a používal k tomu větve, stromy a veškerý přírodní materiál, nalezený v okolí vybraného místa. Splétal větvičky do bludišť a spojoval dřevěné tyče. Stvořil tak svůj paralelní svět, v němž se cítil svobodný a šťastný. Jeho pozoruhodné originální dílo záhy začali navštěvovat lidé z okolí i ze vzdálených zemí. Bohužel se setkal s nepochopením místních úřadů a musel své těžce vytvořené dílo strhnout. Režisér středometrážního filmu Marc Barceló empaticky zachytil sisyfovský ráz úžasné architektonicko-sochařské tvorby outsidera Josepa Pujiuly, který se snažil marně prosadit svou vlastní, neobyčejně originální poetickou verzi universa.

Botanická Zahrada Anny Zemánkové / Philippe Lespinasse / Francie 2017 / 25 min. / HD – Film natočil zkušený a uznávaný francouzský režisér Philippe Lespinasse ve spolupráci s Andressem Alvarezem u příležitosti výstavy naší vynikající a ve světě nejznámější tvůrkyně imaginárních světů Anny Zemánkové (1908–1986) v Collection de lʼart brut v Lausanne. Snímek přináší reprezentativní záznamy jedinečných autorčiných kreseb, pastelů a brikoláží a snaží se také porozumět niternému tajemství její tvorby.

Jiní. Umění je tam, kde je nikdo nehledá / Jan Gawryłkiewicz / Polsko 2021 / 20 min. / HD / české titulky – Filmové portréty tří výrazných současných polských outsiderů. Włodzimierz Roslon žije v domě s pečovatelskou službou a vytváří neobvyklé kresby i sochy expresivních výrazů. Władysław Szymczyk je hluchoněmým samorostlým tvůrcem působivých mechanických strojů ze surového dřeva. Wacław Redzinski zabydlel svoji zahradu úchvatnými betonovými polychromovanými sochami v životní velikosti. Film byl úspěšně uveden na přehlídce snímků o spontánních tvůrcích v Nice v roce 2023.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články