Ateliér tvorby písma a typografie: Tam dole
1. 11. 2024 - 30. 11. 2024, Pardubice
- Typ akce
- Výstava
- web
- https://artspacenov.cz/
- Místo
- Art Space NOV
Pernštýnské náměstí 49, Pardubice
zobrazit na mapě
Studenti a studentky Ateliéru tvorby písma a typografie UMPRUM představí své práce na výstavě Tam dole, ve výstavním prostoru Art Space NOV.
„V hlavním městě, na náměstí Jana Palacha, v domě č. 80, sídlí škola sto třicet osm let a od jejího založení se tam vyučuje i dovednostem, které souvisí s písmem a s grafickou úpravou textu. Slovo ateliér se v žargonu českých vysokých uměleckých škol používá ve více významech. Je to místo – místnost ve škole, současně to slovo znamená čas – dobu a konkrétní vyučování a především se jako ateliér označuje kolektiv – studentky a studenti, kteří se učení se té věci, v tom místě a v tom čase věnují. Dříve Ateliér knižní kultury, později Kniha a písmo, dnes Ateliér tvorby písma a typografie je v tuto chvíli tvůrčím kolektivem téměř třiceti lidí. Všichni se z různých perspektiv zabývají zkoumáním a prací s médii, která se zakládají na textu a písmu. Předmětem jejich aktivit je proto i nejniternější vhled do podoby a kreslení vlastního tiskového písma.
Tam dole je na omezeném prostoru vystaveno dvacet nejpozoruhodnějších tiskových písem, vytvořených studentkami a studenty během posledních čtyř let, kdy na jejich práci jako učitelé dohlíželi Jan Čumlivski a Filip Kraus. Kromě krásných písem jsou v galerii k vidění také knihy, brožury a magazíny, autorské i společné publikace, které studentky a studenti vysadili svými písmy, často sami vytiskli a svázali a řadu z nich nejprve i sami napsali.
Z pražské Umprum do Pardubic ale dorazily nejen neživé artefakty, ale i ateliér, jako společenství autorů a tvůrčí akt. Několik dní ateliér fungoval ve městě a v prostorách galerie jako na detašovaném pracovišti. Ateliér se věnoval vnímání města, příběhům a událostem, které se propsaly do jeho povrchu a na tom základu na místě vznikla část výstavy.
Konečně ‚Tam dole‘ – ‚Là-bas‘ – je také prazvláštní román francouzského spisovatele Jorise Karla Huysmanse z roku 1891, jehož titul a část vyprávění jsme si pro dotvoření expozice vypůjčili.“ – Filip Kraus
Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.