Azahriah

1. 11. 2024 19:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://www.musicbar.cz/
Místo
Lucerna Music Bar
Vodičkova 36, Praha
zobrazit na mapě

Vzestup Azahriaha je příběhem úspěchu 21. století. Nejenže jeho první vystoupení v Puskás Areně (kapacita: 45 000 diváků) bylo vyprodáno během jednoho dne, ale navíc musel přidat další dva večery. To je v maďarské hudební historii naprosto nevídané: žádný maďarský hudebník před ním zde nikdy nedokázal vyprodat tuto arenu.

Azahriah vyrůstal s matkou, která byla v armádě (dvě mise v Kosovu), a s otcem, který často pracoval v zahraničí, a tak byl zvyklý dělat věci sám. A to natolik, že na základní škole neměl téměř žádné kamarády. Už ho nebavilo být pořád sám, a tak ve dvanácti letech založil svůj kanál na YouTube s názvem Paul Street (pojmenovaný podle slavného románu Ference Molnára Chlapci z Paul Street), který si získával stále větší popularitu svými příběhy s tajemnou / paranormální tematikou. To pro něj bylo záchranou: když odešel ze střední školy pro šikanu ze strany jednoho z učitelů, se mu opravdu hodily pozitivní vibrace, díky nimž začal na nové škole úplně od znova.

Poté, co se Azahriah stal jedním z nejznámějších maďarských tvůrců obsahu, rozhodl se posunout dál a splnit si své sny zpěváka a skladatele. Jelikož jeho videa neměla s hudbou nic společného, rozhodně to pro něj mohla být přítěž – ale ne pro něj. Přesně věděl, co dělá. Již jako kvalifikovaný kytarista (výhody toho, že byl v dětství hodně sám) se začal učit tvorbě hudby a zvukové technice a nahrál své první demosnímky. Zábavný fakt: své první texty napsal ve škole v roce 2017 v hodině angličtiny, přičemž k hledání nejlepších rýmů použil stránku rhyme.com.

Aktuální stav: je z něj multiinstrumentalistická popová hvězda, která letos v létě ovládla hlavní scénu jednoho z největších evropských hudebních festivalů, Sziget Festivalu. Stačily mu necelé dva roky, aby zcela změnil vnímání maďarské pop music – dokonce i vizualizace jeho písní jsou okamžitě trendy na TikToku.

Azahriahovy písně, nabité procítěnými texty a chytlavými melodiemi, jsou řízné a posluchačům servírují překvapivé inspirace od trapu přes reggae, oldschoolovou maďarskou klasiku až po nejmodernější styly a žánry.

Mimořádné oblibě se těší i jeho společné písně s jeho kamarádem, nejstreamovanějším maďarským trapovým umělcem DESH. Bizarní, odvážné, drsné a těžce nabité beaty této dvojice baví i hudební kritiky.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články