Barevný zpívající svět Jaromíra Nečase

23. 2. 2024 18:00, Brno

Typ akce
Koncert
web
http://www.hadivadlo.cz/
Místo
HaDivadlo
Poštovská 8d, Brno
zobrazit na mapě

Žánrově bezbariérové koncerty, přehlídka nových hudebních nahrávek z rozhlasové produkce i kolokvium zabývající se lidovou písní v rozhlasovém vysílání.

Jaromír Nečas byl hudebním skladatelem, redaktorem a osobností, která rozuměla, vytvářela a formovala hudební folklorismus i hudbu tzv. malých hudebních žánrů. V polovině 70. let minulého století byl autorem nadčasového rozhlasového pořadu s názvem Barevný zpívající svět. Jako připomínku velké osobnosti i úžasné pestrosti lidského hudebního tvoření uspořádal Český rozhlas Brno první ročník přehlídky na pomezí žánrů s názvem Barevný zpívající svět Jaromíra Nečase.

Akce je součástí připomínky 100. výročí zahájení rozhlasového vysílání na Moravě. Koncert Na pomezí žánrů je vyvrcholením této třídenní akce.

Jaromír Nečas

Hudební skladatel, znalec folklóru a cimbalista Jaromír Nečas (1922–2015) patří k předním osobnostem hudební scény 20. století. Celý život tvořil a pracoval v Československém a Českém rozhlase. Stál u založení Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů, svého času vedl redakci Malých hudebních žánrů.

Během své redaktorské praxe se zabýval nejen lidovou hudbou, ale také folkem či world music. Díky svému všestrannému kulturnímu rozhledu byl schopen propojovat různé typy uměleckého tvoření. Pro veřejnost objevil několik výrazných hudebních talentů, jakými byli například sourozenci Ulrychovi, Jaroslav Hutka či Jiří Pavlica. Spoluvytvářel program MFF ve Strážnici a byl autorem nespočtu rozhlasových i festivalových programů.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články