Bill Laurance & Michael League

17. 2. 2024 19:30, Brno

Typ akce
Koncert
web
https://filharmonie-brno.cz/
Místo
Besední dům Filharmonie Brno
Komenského náměstí 534/8, Brno
zobrazit na mapě

Michael League a Bill Laurance vystoupí v rámci JazzFestBrno 17. února 2024 od 19:30 v Besedním domě Filharmonie Brno.

Už bezmála před dvaceti lety založil multiinstrumentalista a skladatel Michael League skupinu Snarky Puppy, která se postupem času vypracovala bezmála na instituci v oblasti fúze žánrů různé provenience, od jazzu přes rock až po rozličné odstíny world music. Po Leagueově boku téměř od začátku sedí u kláves Bill Laurance. Oba pánové se ve vedlejším projektu takzvaně „udělali pro sebe“ v plně akustickém projektu, jehož album Where You Wish You Were se stalo jednou z velkých událostí roku 2023.

Srdce čtyřicetiletého Kaliforňana Michaela Leaguea sice tepe hlavně pro domovskou kapelu, o tom není pochyb, ostatně s ní získal už pět cen Grammy, a to rozhodně není zejména v americkém prostředí nic, co by se dalo odmávnout jedním gestem ruky. Jeho muzikantskou pověst ovšem povyšuje i další práce, kterou nelze nazvat jinak než žánrově všežravou. Nejenže koncertoval nebo nahrával s jazzovými kapacitami kalibru Terence Blancharda, Joshuy Redmana nebo Chrise Pottera, ale zabrousil i do dalších specifických amerických žánrů po boku zpěvačky Erykah Badu, mandolinisty Chrise Thileho nebo fenomenálního písničkáře Davida Crosbyho, a také do severoafrické hudby společně s takovými hvězdami, jako jsou Salif Keita, Fatoumata Diawara nebo Bassekou Kouyate.

S o tři roky starším Britem Billem Laurancem jsou velmi blízcí kamarádi už od vysokoškolských dob a kromě působení ve Snarky Puppy spolu podnikli spoustu hudebních dobrodružství, počínaje prací pro Davida Crosbyho a zdaleka nekonče Leagueovou produkční, skladatelskou, aranžérskou a hráčskou účastí na řadě Lauranceových sólových alb. Až do jara roku 2023 ale museli oba (a samozřejmě i jejich četní fanoušci) čekat na příležitost, kdy si budou moci zahrát skutečně jen ve dvou, a také trochu jinak, než jsou zvyklí. Album Where You Wish You Were přitom ale není žádnou studiovou masáží za využití bohatého studiového spektra elektrických nástrojů, schopných vytvořit lusknutím prstu vrstevnaté zvukové hradby a plochy. Oba muzikanti se obrátili k intimitě a k akustickým nástrojům – Laurance ke klavíru a League k akustické base, kytaře a bezpražcové arabské loutně oud. Stejný instrumentář oba hudebníci využijí i při koncertě v akusticky dokonalém prostředí brněnského Besedního domu. Že půjde o velkou hudební událost začátku roku 2024 je předem jisté.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články