Bohuslav a Vita

26. 6. 2024 19:00, Praha

Typ akce
Divadlo
web
https://krajinouprilivu.cz/
Místo
Nová libeňská synagoga
Ludmilina 601/1, Praha
zobrazit na mapě

Pro „Rok české hudby 2024“ připravil spolek Victoria Ensemble projekt, vzpomínající dvě osobnosti české hudby 20. století – Vítězslavu Kaprálovou a Bohuslava Martinů. Diváci budou mít možnost slyšet jejich písňovou a klavírní tvorbu známější i zřídka provozovanou, provázenou scénickým čtením. Prologem večera je premiéra písňového duetu Chceme my se, chceme skladatelky Terezie Švarcové, psaného na objednávku pro tento projekt.

Bohuslav a Vita je uměleckým útvarem citlivě oscilujícím mezi koncertem a divadelním představením. Jeho hlavními aktéry jsou sopranistka a muzikoložka Viktorie Kaplanová, která za celým projektem stojí, přední český barytonista Roman Janál a renomovaný klavírista Vojtěch Červenka. Režie se ujal činoherní režisér Adam Rut.

Představení mapuje příběh jednoho hudebního přátelství, lidské blízkosti a lásky, který se odehrál na pozadí pohnutých evropských dějin přelomu 30. a 40. let minulého století. Vyprávění vzniká prostřednictvím písňových textů lidových, ale také skrze zhudebněné básně dobových lyriků, jakými byli K. Toman, J. Seifert, V. Nezval atd. Čtením korespondence a dalších dobových písemností jsou tyto texty dokreslené a zasazené do kontextu.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články