Borůvkovo sanatorium A

18. 6. 2024 17:00, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Luma Terra Hostel - na recepci
Legerova 72, 120 00, Praha
zobrazit na mapě

Borůvkovo sanatorium je místem, které je nejčastěji spojováno s tragickými osudy faráře Josefa Toufara, umučeného roku 1950 komunisty, a také Jana Palacha, hrdinného bojovníka proti sovětské okupaci Československa, který zde zemřel v lednu 1969.

Nenápadný objekt na Legerově ulici ale sloužil desítky let především péči o lidské zdraví a záchraně životů. Jeho nejstarší historie je spojena se jménem lékaře a sportovce Jaroslava Hausmanna. Po něm pak převzal pomyslnou štafetu chirurg a porodník Vladimír Borůvka, za jehož působení byla klinika významně rozšířena a stala se vyhlášeným místem poskytujícím exkluzivní zdravotnickou péči, především dobře situované klientele první Československé republiky. V objektu samotném byly prováděny i plastické operace a vznikla zde i první československá klinika pro léčbu popálenin. Bohužel, v minulých letech objekt značně chátral.

V současnosti je dům rekonstruován a dostává novou podobu a také nový účel. Ještě před dokončením úprav mají účastníci unikátní příležitost přijít se s Open House Praha do sanatoria podívat. I proto tedy je potřeba počítat se stíženými podmínkami při pohybu v budově, kde stále probíhá čilý stavební ruch.

Komentovanou prohlídku povede Michal Šedivý. Organizátorem je nezisková organizace Open House Praha, z. ú. Zisk z této akce jde na podporu její činnosti.

Praktické informace:

 • Místo setkání je na recepci Luma Terra Hostelu (na adrese Legerova 72, 120 00).
 • Vstup do prostor je pouze na vlastní nebezpečí. Prostory nejsou vhodné pro děti, osoby s pohybovým handicapem či osoby trpící strachem z výšek a omezených prostor.
 • Na začátku akce samotné budou účastníci proškoleni o bezpečnosti, souhlas s pravidly pohybu po areálu bude nutné na místě potvrdit i písemně.
 • V prostorách je třeba se chovat s ohledem na stav objektu obezřetně a ohleduplně, následovat pokynů průvodce.
 • Povolena je pouze vhodná, nejlépe turistická obuv (podpatky jsou zcela vyloučeny). Doporučen je oděv, u kterého nebude vadit jeho zašpinění nebo poničení.
 • Předpokládaná délka akce je cca 80 minut.
 • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ nouze uveden na vstupence.
 • Velikost skupiny je omezena kapacitou, přístupností prostor a provozem v nich.
 • Vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
 • V případě nízkého zájmu si pořadatel vyhrazuje právo zrušit procházku a to nejpozději do 48 hodin před začátkem akce. Kupující budou informováni a informace bude zveřejněna na webových stránkách pořadatele.
 • Organizátor na akci může pořizovat fotografie a/nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články