Borůvkovo sanatorium

9. 6. 2024 - 19. 6. 2024, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Borůvkovo sanatorium
Legerova 1607/63, Praha
zobrazit na mapě

Borůvkovo sanatorium je místem, které je nejčastěji spojováno s tragickými osudy faráře Josefa Toufara, umučeného roku 1950 komunisty, a také Jana Palacha, hrdinného bojovníka proti sovětské okupaci Československa, který zde zemřel v lednu 1969.

Nenápadný objekt na Legerově ulici ale sloužil desítky let především péči o lidské zdraví a záchraně životů. Jeho nejstarší historie je spojena se jménem lékaře a sportovce Jaroslava Hausmanna. Po něm pak převzal pomyslnou štafetu chirurg a porodník Vladimír Borůvka, za jehož působení byla klinika významně rozšířena a stala se vyhlášeným místem poskytujícím exkluzivní zdravotnickou péči, především dobře situované klientele první Československé republiky. V objektu samotném byly prováděny i plastické operace a vznikla zde i první československá klinika pro léčbu popálenin. Bohužel, v minulých letech objekt značně chátral.

V současnosti je dům rekonstruován a dostává novou podobu a také nový účel. Ještě před dokončením úprav mají účastníci unikátní příležitost přijít se s Open House Praha do sanatoria podívat. I proto tedy je potřeba počítat se stíženými podmínkami při pohybu v budově, kde stále probíhá čilý stavební ruch.

Komentovanou prohlídku povede Michal Šedivý. Organizátorem je nezisková organizace Open House Praha, z. ú. Zisk z této akce jde na podporu její činnosti.

Komentované prohlídky Borůvkovo sanatorium A a Borůvkovo sanatorium B jsou si velmi podobné, odlišuje je ovšem místo setkání.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články