Botond Keresztesi & Stach Szumski: Dungeon Keepers

15. 2. 2024 - 14. 4. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
web
http://www.meetfactory.cz
Místo
MeetFactory - galerie Kostka
Ke Sklárně 15, Praha
zobrazit na mapě

Výstava umělců Botonda Keresztesiho a Stacha Szumskiho s názvem Dungeon Keepers: Earlier than Primordial Middle Ages.

Podívejte se na povrch před sebou. Znaky a důkazy určitého historického stylu se hromadí, až se z nich stává ohromující polyfonie vizuálních prvků. Místo aby odkazovaly ke konkrétní historické epoše, vytvářejí rubáš hustě zaplněný ornamenty a detaily jednotlivých období. Existuje někdo, kdo má schopnost rozeznat jednu vrstvu od druhé? Kdo by je dokázal identifikovat a oddělit, podobně jako se odděluje slupka od šťavnatých zrnek granátového jablka? Strážci kobek chirurgicky konstruují neznámý svět, který nikdy neexistoval. Kombinací různých vrstev historického obsahu oživují divokou směsici imerzivních realit, které koexistují v prostorném sále galerie Kostka.

Společná polsko-maďarská výstava dvou spřátelených autorů navazuje na jejich nedávný kolaborativní projekt Dungeon Keepers v polském Krakově. Výstava je pořádána ve spolupráci s rezidenčním programem MeetFactory.

Botond Keresztesi (narozen roku 1987 v Rumunsku) – Maďarský multimediální umělec vyjadřující se v malbě, kresbě a instalaci. Vystudoval Maďarskou univerzitu výtvarných umění v Budapešti (2007–2012) a v rámci své tvorby pracuje s odkazy k dějinám umění, pop kultuře, digitálnímu světu i každodennosti, které v jeho obrazech krystalizují do fragmentárních surreálných krajin. Keresztesiho nedávné samostatné a skupinové výstavy zahrnují např. Galerie Deroullion v Paříži, Carl Kostyal v Malmö, Future Gallery v Berlíně, Maďarskou národní galerii v Budapešti, či zámek Schloss v Oslu. V České republice měl dosud jedinou samostatnou výstavu prezentovanou v roce 2021 v někdejší galerii Lítost.

Stach Szumski (narozen 1992 v Gdaňsku) – Absolvoval Fakultu mediálního umění na Akademii výtvarných umění ve Varšavě. Zabývá se malbou, instalacemi, sochami, grafikou, kresbami a intervencemi ve veřejném prostoru. Ovlivněn grassroots praktikami souvisejícími s postgraffiti, v letech 2013–2016 spoluuvedl varšavskou galerii V9. Kromě toho v letech 2015–2020 spolupracoval s Karolinou Mełnickou na projektu Nomadic State, v jehož rámci vytvořil umělecký kolektiv a fiktivní nomádský mikrostát. Szumského díla byla vystavena v různých galeriích po celém světě, například v CSW Zamek Ujazdowski, Kyoto Art Center a Galeria Parcel v Tokiu. Podniká velkoplošné nástěnné malby a interdisciplinární projekty, které často vycházejí z historického výzkumu během jeho rozsáhlých cest. Žije a pracuje v Michałowicích (Karkonosze). V České republice dosud sólově vystavoval v roce 2022 v galerii Berlínskej model.

Produkce: Petra Widžová
Grafika: Jan Arndt

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články