CAMP Tour: Živé vnitrobloky

6. 8. 2024 18:00, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Hořanská 1513/4
Hořanská 1513/4, Praha
zobrazit na mapě

Zelené dvory dýchají za velkoměsto. Účastníci objeví oázy, které zlepšují kvalitu ovzduší, podporují biodiverzitu a vytvářejí příjemné prostředí pro obyvatele. Vydají se na Prahu 3, kde navštíví dva běžně nepřístupné vnitrobloky. Provede je Barbora Týcová ze spolku Bieno, koordinátor participativního plánování na Praze 3 Karel Světlík a místní tahouni, kteří stojí za proměnami těchto prostor. Díky jejich zásahům ožívají vnitrobloky zelení i aktivitami, což pomáhá budovat sousedské vztahy a zlepšovat kvalitu bydlení.

Vnitroblok v Hořanské ulici, náležející ke stoletému pavlačovému domu ve správě SVJ, prošel rekonstrukcí před zhruba 12 lety. S návrhem zahrady obyvatelům pomohli studenti zahradnické školy, prostor se od té doby úspěšně rozvíjí dál a plynule pokračuje výsadba stromů, keřů i trvalek. Vnitroblok je v horkých dnech zelený a chladivý, dešťová voda se zde zachytává do nádrží u fasády a využívá na zálivku. Údržba probíhá svépomocně – lidé sem však chodí nejen pracovat, ale i relaxovat, opalovat se a děti zde mohou dovádět. Několikrát za rok místo ožívá drobnými sousedskými akcemi.

Vnitroblok na Žižkově náměstí spravuje SVJ a tvoří jej dva spodní od sebe oddělené zpevněné dvorky a hlavní horní pozemek. Ten je mírně svažitý, se vzrostlými stromy a další zelení, částečným pěstováním a kompostováním. Celkový stav ale obyvatelům nevyhovoval a dohodli se ho společně změnit. Ve spolupráci se spolkem Bieno zde začal proces obnovy. Po participačním setkání obyvatel proběhla úspěšná svépomocná brigáda a byl připraven koncepční návrh celého prostoru, který se v roce 2024 realizuje.

Obyvatelé obou domů získali na rekultivaci vnitrobloků granty od MČ Prahy 3. Součástí komentované prohlídky je přejezd pražskou MHD. Vstupem na akce CAMPu účastníci souhlasí se zveřejněním fotografií a videonahrávek.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články