Certified Czech: Kristian + diskuze s Šárkou J. Gmiterkovou

18. 6. 2024 19:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.edisonfilmhub.cz
Místo
Edison Filmhub
Jeruzalémská 1321/2, Praha
zobrazit na mapě

V dějinách českého a slovenského filmu čeká plno skvělých objevů. V sérii Certified Czech Edison představuje domácí kinematografické milníky v English-friendly formátu.

Kristián / Martin Frič / Československo 1939 / 95 min. / česky s anglickými titulky – Tragikomedie režiséra Martina Friče z roku 1939 patří k vůbec nejoblíbenějším českým filmovým titulům. Důvodem je zajímavý hrdina – navenek banální, ženatý úředníček cestovní kanceláře Alois Novák, který si jeden večer v měsíci v luxusním Orient baru hraje na svůdce Kristiana, aby v klíčovém okamžiku okouzlené ženské kořisti navždy zmizel. Alois/Kristian je dle mnohých nedílnou součástí domácí popkultury a jednou z ikonických verzí českého národního charakteru.

Předlohou příběhu byla divadelní hra francouzského autora Yvana Noého z roku 1936, v jejíž české inscenaci si roli „krásky z lepší společnosti“, jež Kristiana nechce nechat uprchnout, zahrála Nataša Gollová. Ve Fričově filmu ovšem Gollová ztvárnila zakřiknutou manželku titulního protagonisty – Mařenku. Mondénní, leč poněkud zahořklou Zuzanu si pak zahrála Adina Mandlová, zatímco představitelem Aloise/Kristiana se stal Oldřich Nový.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články