Cestopisný a dokumentární grafický román –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jiný způsob vyprávění

28. 9. 2024 13:00, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Holešovická tržnice – Hala 13
Bubenské nábřeží 306/13, Praha
zobrazit na mapě

Španěl Javier de Isusi a Čech Jindřich Janíček začínali jako autoři grafických románů na cestách. Z Isusiho roční cesty po Latinské Americe vznikla tetralogie Los viajes de Juan Sin Tierra (Cesty Juana Sin Tierra) a Janíčkova cesta po severozápadě Spojených států a Britské Kolumbii dala vzniknout knize Na západ severozápadní linkou. Čím je vyprávění o cestách specifické? Jak se do knižní podoby převádějí obrazy prožitých zážitků a emocí? Jak se stovky na sítnici nahromaděných obrazů redukují na několik stránek? Kromě toho projevují oba autoři velký zájem o zobrazování reálií, ať už dokumentární formou, jako Janíček v B jako běžec o atletických závodech ve Spojených státech, nebo formou dokumentární fikce, jako Isusi v povídání o traumatech spojených s teroristickou organizací ETA He visto ballenas (Viděl jsem velryby) nebo v románu s aktuálním tématem uprchlictví Asӯlum. Čím přispívá grafický román k dokumentárnímu žánru? Jak je vyprávění v tomto typu žánru strukturované? O těchto a dalších otázkách budou oba autoři hovořit v debatě moderované Jakubem Sedláčkem, šéfredaktorem nakladatelství Paseka.

Debata je pořádána Institutem Cervantes v Praze ve spolupráci s Českým literárním centrem. Debata bude tlumočena z a do španělského jazyka.

Javier de Isusi (Bilbao, 1972) studoval architekturu na školách v San Sebastiánu a Lisabonu. Po studiích si tuto profesi krátce vyzkoušel a vydal se na roční cestu po Latinské Americe. Po návratu se rozhodl věnovat tomu, co chtěl vždycky dělat: vyprávět příběhy v kreslených filmech. Poté, co získal několik cen v různých komiksových soutěžích, začal v roce 2004 vydávat tetralogii Los viajes de Juan Sin Tierra (Cesty Juana Sin Tierra), která je inspirována jeho vlastními cestami. Brzy začaly vznikat překlady do francouzštiny, portugalštiny a finštiny a stala se předmětem univerzitních diplomových prací v Itálii a Velké Británii. Za komiks He visto ballenas (Viděl jsem velryby, Astiberri, 2014), vydaným také v baskičtině, francouzštině a němčině, byl nominovaný na ceny na nejvýznamnějších komiksových festivalech ve Španělsku a Francii. V roce 2015 vydal pro CEAR-Euskadi (Španělská komise pro pomoc uprchlíkům v Baskicku) nový grafický román Asӯlum, který se zabývá z různých úhlů pohledu tématem uprchlictví a který v roce 2017 společně vydali CEAR a Astiberri. Následovaly komiksy La divina comedia de Oscar Wilde (Božská komedie Oscara Wildea), na níž pracoval téměř pět let a která byla oceněná Státní cenou za komiks 2020 a cenou AACE (Asociace španělských autorů komiksů), a Transparentes (Průsvitní) o kolumbijském exilu.

Jindřich Janíček (Znojmo, 1990) vystudoval animaci ve Zlíně a později ilustraci v ateliéru Juraje Horvátha na pražské UMPRUM. Ilustraci se rozhodl věnovat i profesně a v roce 2023 za ni již podruhé získal ocenění Czech Grand Design. S Nikolou Janíčkovou vlastní nakladatelství Take Take Take. Ke konci roku 2022 mu v nakladatelství Paseka vyšel ilustrovaný cestopis Na západ severozápadní linkou o cestě na severozápad USA a do Britské Kolumbie. O rok dříve mu rovněž v Pasece vyšel „komiksový dokument" B jako běžec o běžeckých závodech ve Spojených státech. Rád by jednou nakreslil knihu –⁠ o které pořád mluví, ale ještě na ní ani nezačal pracovat –⁠ o historii utopických náboženských komunit v Severní Americe 19. století.

Jakub Sedláček (1973) vystudoval bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, poté působil v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, kde se věnoval textologii. Roku 2002 nastoupil do vydavatelství Euromedia; zde vedl mj. ediční řadu Světová literatura (60 svazků). V letech 2008–2012 pracoval v Hospodářských novinách jako editor víkendové přílohy. Od roku 2013 je redaktorem, od roku 2014 šéfredaktorem Nakladatelství Paseka. Publikoval či publikuje v magazínech a periodikách A2, Aargh!, Analogon, Bohemistyka (Polsko), Česká literatura, Harper's Bazaar, Hospodářské noviny, Kultúrny život (Slovensko), Labyrint revue, Magnus, Nové knihy, Obratník a Slovo a smysl. Jako literární editor připravil k vydání díla Konstantina Biebla, Josefa Kainara ad.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články