CFF Green Screen: Rahčan – Ella se bouří

12. 6. 2024 19:30, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://archa-plus.cz/cz/
Místo
ARCHA+
Na Poříčí 1047/26, Praha
zobrazit na mapě

Témata pro budoucnost na plátně i na podiu.

Green Screen je série promítání dokumentárních filmů pod záštitou Člověka v tísni a festivalu Jeden svět v produkci hnutí Culture for Future. V rámci večera se můžou návštěvníci těšit i na slam poetry tematicky zaměřenou na promítaný film.

Druhý večer série Green Screen bude patřit norskému dokumentárnímu filmu Rahčan – Ella se bouří. Ella patří k národu Sámů, původnímu obyvatelstvu severní Evropy. Zároveň je popovou hvězdou a aktivistkou, které záleží na ochraně sámského kulturního dědictví i severských ekosystémů.

Rahčan – Ella se bouří / Anne Marte Blindheim / Norsko 2022 / 75 min. – V horách na severu Norska, odkud Ella pochází, se kromě jedinečného přírodního bohatství nacházejí i rozsáhlé zásoby mědi. Když norská vláda vydá povolení v oblasti těžit a úchvatnému fjordu hrozí zamoření toxickým odpadem, Ella se rozhodne jednat a postaví se do předních řad protestního hnutí. Jedinou cestou, jak dosáhnout zastavení těžby, se ukazuje být občanská neposlušnost. Úspěšná mladá hudebnice se stává aktivistkou usilující o respekt k planetě a přírodě a dostává se tak do konfliktu se zájmy těžebních společností. Film rámovaný sámským elektropopem zároveň nahlíží do komunity Sámů, historie jejich nucené asimilace, ale i vůle zachovat své tradice a své přirozené prostředí.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články