Daria Kashcheeva – pásmo animovaných filmů

13. 12. 2023 19:00, Plzeň

Typ akce
Ve měste
web
http://www.johancentrum.cz/
Místo
Moving Station - Malý sál
Koperníkova 56, Plzeň
zobrazit na mapě

Pásmo animovaných filmů výrazné autorky a čerstvé absolvoventky pražské FAMU Darii Kashcheevi, která svými dvěma posledními filmy v okruzích animovaného filmu vzbudila veliký rozruch. Filmy Dcera (2019) a Elektra (2023) sklidily a sklízí mnoho ocenění na světových festivalech. V pásmu ale nebudou chybět ani autorčiny filmové začátky. Pásmo uvede sama autorka a těšit se bude možné i na diskuzi po projekci.

Ve svém bakalářském loutkovém filmu Dcera (2019) Daria experimentuje s takzvaným ručním pohybem kamery a zkoumá téma vztahu mezi dcerou a otcem. Film měl premiéru na Festivalu animovaného filmu v Annecy, kde obdržel hlavní cenu Krystal za nejlepší studentský film. Snímek posbíral ocenění na více než 100 světových festivalech a v roce 2020 se dostal do nominaci na Oscara.

Úspěch filmu Dcera dovolil Darii možnost pracovat ve větším týmu a mít lepší podmínky pro produkci jejího magisterského filmu Electra (2023), který měl premiéru v Cannes a získal cenu za nejlepší krátký film na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Ve svém filmu Daria kombinuje animaci a živou akci, pracuje s herci a loutkami životní velikosti, zkoumá téma domácího násilí, sexuality a vnímání těla a snaží se rozšířit hranice žánru animovaného filmu.

Filmografie:

  • Electra / 2023 / MAUR film, FAMU, Papy3D Production, Artichoke
  • Dcera / 2019 / FAMU, MAUR film
  • Praha očima cizinců / 2017 / FAMU
  • To Accept / 2017 / nezávislý
  • Oasis / 2017 / FAMU
  • V popelnici / 2017 / FAMU

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články