Den knihy: Setkání s literaturou Sergia Ramíreze

23. 4. 2024 18:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://praga.cervantes.es/cz/default.shtm
Místo
Instituto Cervantes
Na Rybníčku 6, Praha
zobrazit na mapě

Beseda se spisovatelem Sergiem Ramírezem u příležitosti nedávného vydání českého překladu jeho románu Tongolele neumí tančit nakladatelstvím Bourdon v překladu Blanky Stárkové.

Sergio Ramírez Mercado (Nikaragua, narozen 1942). Prozaik, autor povídek, esejista, novinář, politik a právník nikaragujského původu, od roku 2018 španělské státní příslušnosti. V roce 1977 vedl v Nikaragui opoziční skupinu Los Doce (Dvanáct) složenou z intelektuálů, podnikatelů, kněží a občanských představitelů, která podporovala Sandinovskou frontu národního osvobození (FSLN) v boji proti režimu nikaragujského prezidenta Somozy. Po působení ve vládě Daniela Ortegy odešel v roce 1996 z politiky, aby se mohl věnovat literatuře.

Mezinárodního uznání se mu dostalo v roce 1998, kdy mu byla udělena cena Alfaguara za román Margarita, está linda la mar. Od roku 1999 vyučuje na různých univerzitách v USA, Mexiku, Peru, Španělsku a Chile. Jako novinář pracoval v různých středoamerických médiích v Guatemale, Panamě, Hondurasu, Salvadoru a Kostarice, ale i v dalších jihoamerických zemích, jako je Chile, Argentina, Venezuela, Bolívie atd. Ve Španělsku publikuje na blogu El Boomeran(g) v deníku El País. Jeho dílo bylo přeloženo do více než 20 jazyků. V roce 2014 mu byla udělena Cena Carlose Fuentese za literární tvorbu ve španělském jazyce. V roce 2017 se stal prvním Středoameričanem, který získal Cervantesovu cenu.

Praktické informace:

  • Vstup je zdarma.
  • Večer probíhá ve španělštině se simultánním tlumočení do češtiny

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články