Dny evropského filmu 2024

4. 4. 2024 - 9. 4. 2024, Česko

Typ akce
Festival
Místo
ČR – různá místa
, Česko
zobrazit na mapě

Dny evropského filmu představí novinky hvězdných režisérů i svěží debuty.

Již 31. ročník festivalu Dny evropského filmu pozve v dubnu do kin na výběr aktuálních hraných, dokumentárních i animovaných snímků evropských filmařů. Vesměs v české premiéře nabídne přes tři desítky děl uznávaných režisérů i svěží debuty ověnčené cenami z festivalů v Cannes či Benátkách i v rámci národních filmových cen. Bez ohledu na filmový žánr snímky odrážejí aktuální témata. „V letošním výběru rezonují mezigenerační vztahy. Jejich rozklíženost a hledání usmíření nabízejí komediální i dramatická finále,“ vysvětluje dramaturg festivalu Šimon Šafránek a dodává: „Dále velmi silně vnímáme stírání genderových rozdílů v současné evropské kinematografii. V programu se nám zcela přirozeně vyskládalo 14 režisérek a 15 režisérů. V soutěži debutů je sedm snímků, z nichž pět natočily ženy.“

I v letošním roce se mohou diváci těšit na setkání s festivalovými hosty, mimo jiné přislíbila účast režisérka Jessica Hausner, jejíž retrospektivu i masterclass festival nabídne. „Ambicí DEF je změnit pohled na kino jako na místo, kde se pouze konzumují projekce. Chceme po dobu festivalu kina proměnit v inovativní kulturní centra, která jsou zároveň místem setkávání komunit a zdrojem nových typů kulturních zážitků. Programem se snažíme oslovit všechny generace diváků a nabízíme projekce s doprovodným programem pro rodiny s dětmi, školáky, dospívající, dospělé i seniory,” dodává ředitelka DEF Barbora Golatová.

DEF proběhne od 4. do 9. dubna v Praze, Brně a Ostravě a od 10. do 14. dubna v rámci festivalových Ozvěn se přesune do desítky kin v dalších městech celé České republiky.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články