Dorůžka–Fischmann–Novák

8. 10. 2024 19:00, Hradec Králové

Typ akce
Koncert
web
http://www.articok.cz/
Místo
Artičok
tř. Karla IV. 13, Hradec Králové
zobrazit na mapě

David Dorůžka, Robert Fischmann a Martin Novák vystoupí v královehradeckém klubu Artičok 8. října od 19:00 v rámci festivalu Jazz Goes to Town 2024.

Trio kytaristy Davida Dorůžky, flétnisty a zpěváka Roberta Fischmanna a hráče na bicí nástroje a perkuse Martina Nováka představuje hudbu na pomezí world music a jazzu s těžištěm v bohatém odkazu židovských hudebních tradic, tak jak se během mnoha století vyvíjely v různých regionech Evropy i Blízkého východu.

Trio vzniklo na sklonku roku 2020 s cílem vytvářet novou hudbu, která by rozvíjela různé židovské hudební tradice. Všichni tři hudebníci se ovšem židovské hudbě věnovali již dříve, například ve spolupráci s izraelským hudebníkem Yairem Dalalem nebo s americkým multiinstrumentalistou Alanem Bernem. Nové seskupení vyniká nebývale originálním pojetím a zvukem opírajícím se jak o nezvyklou instrumentaci, tak o fakt, že i s tradičněji znějícím materiálem hráči pracují s neobyčejnou volností. Snadno se tak přihodí, že liturgické chasidské nápěvy z východní Evropy se potkávají s melodiemi ze středověkého Španělska a v aškenázských písních v jazyce jidiš lze slyšet nádech inspirace newyorskou downtown scénou. Jejich debutové album Gilgul získalo Cenu Anděl v kategorii Jazz za rok 2023 a v Hradci ho doprovodí trojice renomovaných dechařů spolupracujících na albu Gilgul.

Vystupující: David Dorůžka – kytara, Robert Fischmann – flétny, zpěv, Martin Novák – bicí, perkuse, Marcel Bárta – basklarinet, tenorsaxofon, Štěpán Janoušek – trombon a Luboš Soukup – klarinet, tenorsaxofon

Line-up:

  • 19:00 Dorůžka–Fischmann–Novák

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články