Dva minioperní skeče Miloše Štědroně

27. 6. 2024 20:00, Brno

Typ akce
Divadlo
web
http://www.provazek.cz
Místo
Divadlo Husa na provázku
Zelný Trh 9, Brno
zobrazit na mapě

Návrat – František Sušil v rodném Rousínově, inspirovaná životem Františka Sušila, moravského teologa, římskokatolického kněze a sběratele lidových písní, kterou Ensemble Opera Diversa plánuje uvést ve světové premiéře v roce 220. výročí Sušilova narození.

Situaci kolem Sušilovy návštěvy v rodném Rousínově kromě Historica (již pravidelné postavy v autorových operách) přiblíží také nervózní Starosta, připravující uvítání, dvě klevetivé Baby z Rousínova, malý Janáček za doprovodu maminky, Tercet zpívající hanácká příjmení a Lokomotiva. Vznikl průsečík několika uměleckých osudů, který krom typické Štědroňovy hudební řeči (úsečné, lakonické, užívající dle potřeby principy recitativu, ale i různých dobových popěvků) nepostrádá navýsost potřebný groteskní náhled na hudbu, operu a svět kolem – v souvislostech a kontextech.

Vzhledem ke kratšímu časovému formátu bude Návrat doplněn již nastudovaným repertoárem téhož autora – komorní opera Magnum mysterium – Světské a posvátné ze života Gregora Mendela, inspirovaná životem zakladatele genetiky a jednoho z nejvýznamnějších světových vědců. Miloš Štědroň, skladatel a muzikolog, který je autorem hudby mj. i k populární Baladě pro banditu, zkomponoval tento operní apokryf na vlastní libreto, v němž spojuje fiktivní komentáře se skutečnými událostmi a texty ze života pozdějšího starobrněnského opata.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články