Filmové úterky: Paradox + diskuze + Three Months with Kira

21. 11. 2023 19:00, Brno

Typ akce
Ve měste
web
https://institut.pametnaroda.cz/brno/
Místo
Institut Paměti národa Brno - Café Paměti národa
Radnická 10, Brno
zobrazit na mapě

V rámci cyklu Filmové úterky bude uvedena projekce filmu Paradox (po které bude následovat diskuze) a filmu Three Months with Kira. Návštěvníci si k tomu mohou vychutnat teplý drink, nebo vychlazené pivo v Café Paměti národa. Oba filmy jsou v ukrajinštině s anglickými titulky, následná debata bude taktéž v angličtině.

Paradox / Maria Tatarynova / Česko 2023 / 30 min – „Domov“, podle Wikipedie „budova určená k bydlení“. Co je pro člověka domov? V současné době je velmi těžké se vzpamatovat a pochopit skutečný význam tohoto slova. Proč si člověk před rokem myslel, že domov je tam, kde jsou jeho lidé? A teď… Teď už ani nechápe, kde to je. Zahraničí je o nejistotě, o neustálém pocitu viny a nezvladatelné touze vrátit se… Ale kam? Jako by člověk uvízl ve vertikále a nevěděl, co bude dál. A je vůbec možné si teď něco přát? Domov. Pět písmen. Jedno slovo. Válka. Tisíce matoucích a nepochopitelných emocí, které člověk cítí poprvé. Paradoxem je, že musí všechno ztratit, aby v sobě těchto pět písmen našel, a že právě válka umožnila pochopit skutečnou hodnotu tohoto slova.

Projekt vytvořil tým ukrajinských studentů, kteří kvůli válce opustili zemi, v rámci studia na divadelní fakultě brněnské JAMU.

Three Months with Kira / Meiirbek Nariman / Česko 2023 – Příběh o třech příběhových linkách pojednává o pětadvacetileté Kiře, kterou zasáhla ruská agrese vůči Ukrajině. Film ukazuje Kiřin rodinný život s manželem jeden den před válkou, její život v nové zemi během války, její myšlenky, vzpomínky a úvahy. Její obavy jsou metaforicky zobrazeny v surrealistickém obrazu krvavé války. Tyto scény jsou inspirovány Magittinými obrazy s hlavami zabalenými do bílé a červené látky.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články