Filmy Jana Kačeny

20. 2. 2024 18:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://ponrepo.nfa.cz
Místo
Kino Ponrepo
Bartolomějská 11, Praha
zobrazit na mapě

Jan Kačena, dokumentární režisér a výrazná osobnost českého nezávislého divadla, ve svých filmech záměrně pracuje s nedotažeností a cíleným amatérismem. Ve filmu Home 4 Kačena volně navazuje na filmovou trilogii švýcarského umělce Olafa Breuninga, který zkoumá prostřednictvím home videa a trashové estetiky fenomén domova. Film Blackfoot vznikl jako portrét asociála Jiřího Blackfoota Šerého, tanečníka souboru Vyžvejklá bambule. Film na základě dobových VHS archivů představuje radikální fyzické básnictví jejich performancí. Z osobního archivu vychází i filmový deník Petra Lébla Člověk si sám se sebou vystačí, respektive nevystačí – detektivní tragikomické inscenování vlastního života i smrti na jevišti i mimo jeviště.

Home 4 / Jan Kačena / Česká republika 2016 / 30 min. / DCP – Home 4 volně navazuje na filmovou trilogii s názvem Home Olafa Breuninga. V ní švýcarský umělec prostřednictvím herce, home videí a trashové estetiky zkoumá fenomén domova.

Blackfoot / Jan Kačena / Česká republika 2014 / 44 min. / DCP – Portrét profesionálního asociála Jiřího „Blackfoota“ Šerého, tanečníka souboru Vyžvejklá bambule. Blackfoot v podobě kapelníka dechové kapely, pokérovaného cestovatele, tanečníka a provokatéra v první polovině a druhá polovina filmu nalezený video trash s archivem jeho výstupů Vyžvejklé bambule raných devadesátých let.

Člověk si sám se sebou vystačí, respektive nevystačí / Jan Kačena, Nikola Krutilová / Česká republika 2015 / 34 min. / DCP – Půlhodinový snímek se skládá ze soukromého videozáznamu, který pořídil divadelní tvůrce Petr Lébl v roce 1996, kdy působil jako hostující režisér inscenace Cyrana z Bergeracu v národním divadle v Tel Avivu. Většinu času sledujeme Lébla společně s kostýmní výtvarnicí Kateřinou Štefkovou v hotelovém pokoji, ovšem na okraji jejich nezávazných her nacházíme Léblovy skeptičtější komentáře na kameru. Zdánlivě banální home video dvou blízkých osob zároveň prolamuje hranice osobního a veřejného, života a inscenace. Oba účastníci totiž před kamerou stále hrají a inscenují, i když záznam není určen pro veřejnost.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články