Fotograf Festival 2023

22. 9. 2023 - 11. 2. 2024, Praha

Typ akce
Festival
web
https://www.ngprague.cz/o-nas/budovy/veletrzni-palac/
Místo
Veletržní palác - 5. patro
Dukelských hrdinů 47, Praha
zobrazit na mapě

Třináctý ročník Fotograf Festivalu s názvem #hypertension23 a jeho stejnojmenná výstava ve Veletržním paláci Národní galerie Praha je vizuální novelou kombinující text s obrazem. Z hlediska tématu se zabývá tenzí, kterou v lidské mysli vyvolávají technologie vystavující lidskou pozornost nepřetržitému vizuálnímu tlaku, aby si lidé něčeho všimli, něco emocionálně prožili a reagovali. Projekt se věnuje hledání nové identity lidské bytosti, jejíž původní podobu abstrahoval digitální prostor. Ten lidi naučil nově přemýšlet o sobě a o lidskosti.

Autorkou koncepce a kurátorkou festivalu je Monika Čejková. Hlavní část festivalu bude tvořit stejnojmenná skupinová výstava ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Dále retrospektiva alter ega americké umělkyně Lynn Hershman Leeson alias Roberty Breitmore, místně specifické instalace ve veřejném prostoru ve spolupráci s kurátorem a spisovatelem Shumonem Basarem a skupinová výstava ve Fotograf Gallery kurátorovaná Tinou Poliačkovou. Jednotlivé části festivalu se snaží se poukázat na to, že lidé žijí v době zvýšené transformace lidského těla v tekutou digitální hmotu ve všech aspektech života. Každý se stává subjektem ztělesněných fantazií, ve kterých se může stát někým úplně jiným ⁠–⁠ navždy, na nějakou dobu nebo jen na jeden post. Prostředkem je kombinace textu a obrazu včetně pohyblivého inspirující se datovou digitální stopou, kterou dnes jedinec zachovává ve virtuálním světě. Zvolená forma vizuální novely by každému měla pomoci ujasnit si, jak této nové situaci rozumí, a proč se cítí tak, jak se cítí.

Fotograf Festival si během dvanácti let své existence buduje silné vztahy se zahraniční uměleckou scénou a prezentuje české umělecké scéně současné podoby vizuálního umění. Festival každoročně zve řadu mezinárodně významných umělců, aby prezentovali nebo vytvořili práce pro téma daného ročníku. Třináctý ročník festivalu probíhá za nového vedení umělecké ředitelky Světlany Malinové.

Více informací o akci je možné najít na webu či facebookové stránce akce.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články