Gomora ekocida

17. 9. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Divadlo
web
http://www.kampushybernska.cz/
Místo
Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha
zobrazit na mapě

Autorská divadelní esej – pamflet – báseň volně inspirovaná knihou Roberta Saviana Gomora. Scénicky a zvukově opulentní inscenace Chemického divadla v novém open air nastudování.

Neapol. Vidět Neapol a zemřít. Moře, památky, pizza. Sladký život. Jen to vedro. To vedro… Ne. Neapol. Nebo ne Neapol. Neapol ne. Neviditelná volná ruka trhu, neviditelná ruka volného trhu, volný trh neviditelné ruky. Kontejnery zboží, moře padělků, chemické látky. Všechno. Dobře dávkovaná smrt. Camorra. Mafia. Systém. Kapitalismus. Bída a hnus. Sníh. Sen. Tohle ne.

Inscenace zobrazuje svět camorry, vlivné neapolské mafie, která sužuje nejen okolí Neapole. Staví před diváky obrazy důvěrně známé obyvatelům italského jihu, související s ekologickými a sociálními dopady „podnikání“ mafií: hory nelegálního zboží procházejícího neapolským přístavem, hořící skládky, kontejnery toxického odpadu na mořském dně, oblasti zasypané odpadky, stižené rakovinou a předčasným vymíráním obyvatelstva, developerské „monstrprojekty a sociálně vyloučené lokality, ve kterých stát nemá žádnou váhu a z nichž téměř nejde uniknout. Přesto – a právě proto – se v inscenaci Chemického divadla snoubí vysoké s nízkým, hrůzné se směšným, smrad s fascinací, čímž vzniká komplexní, až surreálný obraz přesahující hranice vyslovitelného.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články