Hora

17. 1. 2024 18:30, Ostrava

Typ akce
Divadlo
web
http://www.ndm.cz/cz/stranka/24-divadlo-jiriho-myrona.html
Místo
Divadlo Jiřího Myrona
Čs. legií 148/14, Ostrava
zobrazit na mapě

Ohad Naharin, jeden z nejvýznamnějších a nejžádanějších světových tvůrců, představuje v Národním divadle moravskoslezském svou inscenaci Hora. Na jevišti v prostoru pomyslného „hřiště“ s vlastními pravidly vzniká čirá radost z pohybu, který v Naharinově pojetí dosahuje hranic lidských možností.

Hora je inscenací plnou inspirujících překvapení a udivujících protikladů, z jejichž propojení vzniká něco nového, neobyčejně kouzelného a úžasného. Známá témata a motivy Naharin ukazuje – k radosti – v nečekaných souvislostech, a tím člověku nechává prostor k tomu, aby svou fantazii rozehrál naplno. Tak se mohou stát Debussyho nebo Straussovy skladby novou hudbou, stejně jako hora může být mnohým: v našem jazyce toto slovo znamená přírodní vyvýšeninu, na Balkáně tradiční folklorní tanec, ve španělštině je pak hora [óra] výrazem pro hodinu. Jedenáct tanečníků v inscenaci vstupuje do prostoru tvořeného jedinou zelenou fluorescenční barvou, chápanou tradičně jako symbol rovnováhy. Stejně tak může být spojena s typickým obrazem mimozemšťana…

Jako umělecký ředitel a nyní kmenový choreograf ovlivnil Naharin svou tvorbou nejen izraelskou taneční skupinu Batsheva Dance Company, v níž působí již třiatřicet let, ale i celosvětový pohled na současný tanec vůbec. Během své tvůrčí dráhy se tak etabloval jako jedinečný tvůrce, který svůj um, talent a novátorské pojetí pohybu vnáší rovněž do inscenace Hora.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články