Hradčany

20. 4. 2024 10:00, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Loretánské náměstí - před domem U Černého vola
Loretánské náměstí, Praha
zobrazit na mapě

Procházka Hradčany s Prahou očima dokořán.

Hradčany zná snad každý návštěvník, který kdy do Prahy zamířil. Jsou součástí prastaré Královské cesty na Pražský hrad, dějiny tudy kráčely už v době, kdy pravobřežní část Prahy zatím čekala na svůj rozvoj. Účastníci vycházky budou následovat kroky panovníků, i když opačným směrem.

Vycházka bude zahájena u místní hospůdky U Černého vola, kde se čas snad zastavil v 80. či 90. letech. Účastníci se dozví, že pít pivo může být i bohulibou činností. V Loretánské ulici se zastaví u kaple sv. Barbory, kde si vyslechnou „drsný“ příběh o tom, co lidské tělo vydrží, a neminou známý loretánský kandelábr. Hradčanská radnice vybízí k povídání si o vývoji města a účastníci také uvidí, jak si lidé dříve přeměřovali, zda u obchodníka dostali řádně naměřeno.

Život Hradčan významně ovlivnily dvě události v 16. století. První je požár v roce 1541, kdy prakticky celé Hradčany shořely, a druhou událostí je přestěhování panovnického dvora z Vídně do Prahy císařem Rudolfem II. Habsburským. Šlechta následovala panovníka a díky tomu se náměstí hemží jen paláci: Toskánský, Schwarzenberský, Šternberský, Martinický, Arcibiskupský. Aby řeč nezůstala jen u paláců, účastníci si vyslechnou si něco o historii Mariánských sloupů a o místní mumii Marii Elektě.

Praktické informace:

  • Sraz: před domem U Černého vola
  • Délka vycházky: cca 2 hodiny (cca 1 km)
  • Konec vycházky: Kanovnická ulice
  • Průvodce: Lenka Kliková
  • Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující.
  • Děti do 15 let zdarma.
  • Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky za příplatek 50 Kč.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články