Hvězdárna a planetárium Brno

19. 5. 2024 12:00, Brno

Typ akce
Ve měste
web
http://www.hvezdarna.cz
Místo
Hvězdárna a planetárium Brno - Před hlavním vstupem do budovy
Kraví hora 2, Brno
zobrazit na mapě

Brněnská stavba hvězdárny a planetária na Kraví hoře byla do dnešní podoby budována ve třech samostatných etapách dlouhá desetiletí téměř během celé 2. poloviny 20. století. Její výstavba, která započala již krátce po druhé světové válce, roku 1949, byla z části zařazena do státního programu svépomocné veřejné výstavby, který ve své pozdější podobě získal své lidové označení “akce Z”.

Původně se hvězdárna zakládala na dvojici pozorovatelen v podobě jednoduchých válců zaklenutých šestimetrovými kupolemi, které byly dokončeny roku 1954. V šedesátých letech pak byly pozorovatelny rozšířeny o stavby přednáškového sálu a další kupole o průměru 8 metrů, kde vzniklo malé planetárium s kapacitou 35 míst. Dnešní velké planetárium s kupolí o průměru 17,5 metrů bylo postaveno až mezi lety 1985-1991 podle návrhu architekta Jiřího Janíka. Za současnou podobou Hvězdárny a planetária Brno stojí ateliér Rudiš-Rudiš, podle jehož návrhu rekonstrukce byl mezi lety 2010–2011 komplex starších objektů citlivě propojen do jednotného organického celku.

Brňanům dobře známá stavba s dlouhou stavební historii bude návštěvníkům zpřístupněna v komentovaných prohlídkách i v rámci samostatných prohlídek v rámci otevírací doby.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články