Industrial Culture a osobnost Genesise P-Orridge

29. 2. 2024 18:30, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.dox.cz/cs/
Místo
DOX Centrum současného umění
Poupětova 1, Praha
zobrazit na mapě

Speciální večer představí detailněji postavu Genesise P-Orridge, která nejenže výrazně ovlivnila alternativní subkulturu posledních 50 let, ale stala se někým, kdo dokázal změnit identitu a osvobodit se z genderových škatulek. Večer otevře projekce dokumentu Other, Like Me: The Oral History of Coum Transmissions & Throbbing Gristle z produkce BBC. Na závěr čeká zájemce diskuze s kulturními historiky Nicolasem Balletem a Carlem Abrahamssonem.

Other, Like Me: The Oral History of Coum Transmissions & Throbbing Gristle / Marcus Werner Hed, Dan Fox / USA, Velká Británie, 2020 / 80 minut – Dokument mapuje vznik pouličního divadla s názvem COUM Transmissions v 70. letech v Anglii. Jejich představení postupně ustoupila tvorbě, která se otevřeně zabývala sexem, pornografií a násilím. Jádro uskupení tvořili dva umělci: Genesis Breyer P-Orridge a Cosey Fanni Tutti. Ve světě umění se Coum zaměřili na hudbu a začali novou etapu jako konfrontační skupina Throbbing Gristle. Sestavili si vlastní nástroje, provozovali vlastní nezávislé vydavatelství a zpochybňovali normy rockového vystupování. Throbbing Gristle vynalezli zcela nový žánr elektronické hudby, který nazvali industrial.

Nicolas Ballet je historik umění, který se specializuje na výzkum industriální hudby, nových médií, okultismu, subkultur, avantgardy a transhumanismu. Doktorát získal v roce 2018 na Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne, kde vyučuje dějiny současného umění. Ve své disertační práci se zabývá vizuální kulturou v industriální hudbě 70. a 80. let 20. století v Evropě, Japonsku a Spojených státech. Napsal dvousvazkovou knihu Genesis Breyer P-Orridge: Nekrophile (2018) o uměleckých dílech a zápisnících Genesise Breyera P-Orridge.

Carl Abrahamsson je švédský spisovatel, vydavatel, filmař, fotograf a hudebník. Ve své kariéře spojil vášeň pro filmovou tvorbu a esoteriku a vytvořil pásmo filmů, které se zabývají tajemnem a magií – od snímku Into the Devil’s Den, zkoumajícího odkaz Antona LaVeye, až po intimní Cinemagician – Conversations with Kenneth Anger který zachycuje podstatu kultovního filmaře. Jeho spolupráce s Genesisem P-Orridgem dala vzniknout zajímavým dílům, včetně dokumentu Write Your Own Code, v němž se prolínají sféry mluveného slova a vizuálního umění.

V 17:00 se mohou návštěvníci také vydat do výstavy It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, kde se při komentované prohlídce s kurátorem Otto M. Urbanem dozvědí více o tvorbě britské/ho umělce/kyně, hudebníka/ice, okultisty/ky a zvukové/ho kouzelníka/ice Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který/á se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla. Skrze chirurgické a estetické úpravy spojili své tělesné rysy a vytvořili tak novou entitu Breyer P-Orridge známou pod uměleckým označením Projekt Pandrogyne. Vstupenky na komentovanou prohlídku jsou dostupné zde.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články