It Is a Painful Thing To Be Alone:⁠ We Are But One

26. 10. 2023 - 3. 3. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
web
http://www.dox.cz/cs/
Místo
DOX Centrum současného umění
Poupětova 1, Praha
zobrazit na mapě

Výstavní projekt It Is a Painful Thing To Be Alone:⁠ We Are But One představí výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla. Skrze chirurgické a estetické úpravy spojili své tělesné rysy a vytvořili tak novou entitu Breyer P-Orridge známou pod uměleckým označením Projekt Pandrogyne.

Výstava navazuje na projekt Breyer P-Orridge: We Are But One, který připravil Pioneer Works v Red Hook Labs v Brooklynu v roce 2022. Tehdy představená díla budou nyní tvořit jádro nového projektu a nabídnou intimní pohled na Pandrogyne Project (Genesis Breyer P-Orridge s Lady Jaye Breyer P-Orridge), tedy téměř dvě desetiletí trvající snahu o osvobození lásky a čistého vědomí z hranic genderově konformního těla.

Novou výstavu doplní také historické materiály, letáky, obaly alb a fotografie z předchozích spoluprací Genesise, včetně COUM Transmissions, Throbbing Gristle a Psychic TV. Další materiály zahrnují kontextuální díla Daniela Albriga, Hanse Bellmera, Williama S. Burroughse, Cerith Wyn Evanse, Vala Denhama, Scotta Ewalta, H. R. Gigera, Briona Gysina, Michelle Handelman, Erica Heista, Lucie Hoškové, Petera Christophersona, Dereka Jarmana, Nicolase Jenkinse, Marie Losier & Bernarda Yenelouise, Pierra Moliniera, Fakira Musafara, Hermanna Nitsche, Genesse P-Orridge, Sandie Shaw, Vladimíra Skrepla, Scotta Treleavena, Pauline Smith, Annie Sprinkle, Carla van Vechtena a Sama Zimmermana.

Součástí výstavy je také sochařská instalace připomínající svatyni, kterou vytvořila Genesisova dcera Genesse P-Orridge. „Mým záměrem v této svatyni bylo vytvořit prostor určený k úctě a rozjímání okolo inspirativního života, který můj otec vedl,“ říká Genesse. „Svatyně bude zahrnovat relikvie i posvátné předměty z osobního oltáře mého otce, které nashromáždili na svých cestách po duchovních oblastech, jako je Benin a Nepál. Chybět nebudou ani kusy materiálů z jejich vlastních sochařských děl a plátkové zlato – oblíbený materiál v jejich praxi, které jsme spolu, když jsem vyrůstala, často používali při práci na uměleckých dílech.“

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články