Italové na Malé Straně

18. 2. 2024 15:30, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Malostranské náměstí - u morového sloupu Nejsvětější Trojice
Malostranské náměstí, Praha
zobrazit na mapě

Kdo byli Vlaši, jak ovlivnili podobu Staré Prahy a kde se nacházela italská čtvrť? Výrazem Vlachy byla dříve označovaná oblast severní Itálie okolo jezera Como. Italům ze severu, kteří se v Čechách usazovali, tak v minulosti naši předci říkali Vlaši. Byli to zejména aristokraté, vzdělanci a také řada umělců a řemeslníků. Jména jako Caratti, Lurago, Santini, Gallas, Piccolomini je možné najít prakticky ve všech publikacích o Praze, jejich nositelé patřili totiž k nejvýraznějším stavitelům renesance i baroka. Tato procházka povede z Hradčan na Malou Stranu, do míst okolo Vlašské ulice, kde jsou nádherné paláce a další výrazné stavby, které tu po Italech zůstaly. Průvodce prozradí také jaké osudy se skrývaly za jednotlivými jmény a které z italských rodin se v Čechách usadily natrvalo.

Lektorem komentované vycházky je Michal Šedivý. Organizátorem je nezisková organizace Open House Praha, z. ú. Zisk z této akce jde na podporu její činnosti.

Praktické informace:

  • Místo setkání je u morového sloupu Nejsvětější Trojice na horní straně Malostranského náměstí.
  • Předpokládaná délka akce je cca 1,5 hodiny.
  • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ potřeby uveden na vstupence.
  • Kapacita skupiny je omezena, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • V případě nízkého zájmu si pořadatel vyhrazuje právo zrušit procházku a to nejpozději do 48 hodin před začátkem akce. Informace bude zveřejněna na portálu GoOut.net a zároveň na webových stránkách pořadatele.
  • Trasa je středně fyzicky náročná, je doporučena turistická obuv (podpatky jsou zcela nevhodné, většina trasy vede po kočičích hlavách).
  • Na vybraných akcích organizátor pořizuje fotografie a/nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

Jazykem procházky je čeština. Vycházky s anglickým výkladem je možné nalézt zde.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články