James Tenney – Postal Pieces

1. 3. 2024 19:00, Praha

Marek Bouda
Typ akce
Koncert
web
http://www.divadlox10.cz/cs
Místo
Divadlo X10
Charvátova 39/10, Praha
zobrazit na mapě

Americký skladatel James Tenney (1934–2006) ve své hudbě kombinuje minimalismus, improvizaci, počítačovou hudbu, mikrotonalitu, magnetofonovou hudbu a další. Jinými slovy, všechny stěžejní přístupy používané avantgardními skladateli během druhé poloviny 20. století. Tenney spolupracoval se Stevem Reichem, Philipem Glassem, Terrym Rileym, La Monte Youngem, a mnoha dalšími. Tato událost je oslavou skladatele, který přijal rozmanitost, prolomil bariéry a zanechal trvalou stopu v avantgardní hudbě.

Postal Pieces, které Tenney nazval „Scorecards“, jsou pozoruhodnou sérií 11 děl vytištěných na pohlednicích. Každá karta obsahuje kompletní dílo, které mají instrumentalisté provést. Tyto skladby do značné míry vyjadřují některé Tenneyho primární kompoziční myšlenky. Každá z nich je druhem meditace o akustice, formě a hyperpozornosti vůči jedinému gestu.

Pro tento projekt spojí síly dva mezinárodní ansámbly – Klang Systematiek a PMP, k jejichž členům patří Gareth Davis, Dario Calderone, Elia Moretti, Roxana Hädler, a další. Postal Pieces na koncertě v Divadle X10 zazní v české premiéře.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články