Jan Hanz Novotný: Na kole z Prahy do Tibetu

21. 2. 2024 19:00, Ostrava

Typ akce
Ve měste
web
https://www.centrum-pant.eu
Místo
Centrum Pant
Čs. legií 22, Ostrava
zobrazit na mapě

Jaké to je, vydat se z Prahy do Tibetu přes pohoří, pouště a po nejvýše položené silnici světa? Rozhodně výzva, ale také životní zážitek, kterému se nic nevyrovná. Cestu provází strasti a komplikace, které by člověka ani ve snu nenapadly, avšak také nepřeberné množství dechberoucích výhledů, nových barev, kulturních tradic a zvyklostí a lidských příběhů.

Velký cestovatel na kole Jan Hanz Novotný před léty absolvoval cestu, která již v současné době není možná. Ujel skoro 10 000 kilometrů po stopách Marca Póla po Hedvábné stezce, a ještě dál. Projel dvanácti zeměmi a oblastmi jako Česko, Slovensko, Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán, Turkmenistán, Uzbekistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Sin Tiang, Aksai Čin, Tibet a Nepál. Napříč pouštěmi, nejvyššími pohořími naší planety Kunlun Šan, Ťan-Šan, Pamír a Himálaj. Do Tibetu se dostal z nejméně přístupné západní strany po nejvýše položené silnici na světě č. 219, přesahující místy nadmořskou výšku 5 500 metrů. Cestou potkával takřka výhradně místní lidi, se kterými se bavil o jejich životě a zaznamenal tak spoustu lidských osudů.

Jak se s tím vypořádal, co cestou zažil – i o tom bude jeho přednáška v ostravském Centru Pant, která se koná 21. února.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články