Jeden svět dětem I

13. 4. 2024 10:00, Roztoky

Typ akce
Ve měste
Místo
Vratislavka café
Kroupka 38, Roztoky
zobrazit na mapě

Pásmo tří krátkých dokumentárních snímků. Po každém filmu pracuje s dětmi zkušený moderátor či moderátorka. Akce je vhodná pro mladší děti ZŠ, ale přivést je s sebou možné různě staré děti.

Můj neslyšící brácha / Peter Hoffman Kimball / USA 2022 / 10 min – Jeden je kudrnatý, druhý má rovné vlasy. Pětiletý Lincoln a dvouletý Bennett jsou bráchové, kteří si spolu hrají a skotačí jako všichni ostatní. Místo povídání se ale domlouvají znakovým jazykem. Když se Bennett narodil, jeho rodiče netušili, že je něco jinak. Časem si ale všimli, že nereaguje na jejich hlas. Když se potvrdilo, že Bennett neslyší, rodiče se rozhodli, že jejich mladší syn podstoupí složitou operaci, během níž mu lékaři vloží do ucha kochleární implantát. „Velký brácha“ Lincoln líčí, jak se těšil, že Bennett konečně ocení jeho vtípky. Zatím se ale zdá, že zařízení nedokázalo věci úplně změnit. A protože celá rodina chce Bennettovi rozumět a umožnit mu komunikovat, všichni se učí znakový jazyk, který Bennett možná bude používat po celý život.

Dokážu to! / Anam Abbas, Camilla Magid / Dánsko, Norsko 2023 / 22 min – Vysoko v horách Pákistánu žije dvanáctiletá Líza. Jejím snem je stát se profesionální fotbalistkou a procestovat se svým týmem celý svět. Tenhle plán má ale jednu trhlinu: hraní fotbalu dívce zatím moc nejde. Po smrti otce žije Líza jen se svojí matkou, která musí zabezpečit celou rodinu, a mladší sestrou Lenou. Místo fotbalových tréninků tak Líza pomáhá při práci na poli nebo v kuchyni. Naopak mladší sestra nedělá nic, veškerý volný čas tráví hraním fotbalu, a proto patří k nejlepším hráčkám v týmu. Jejich sourozenecké pouto je ale silnější než vzájemná rivalita a Lena se rozhodne Líze pomoct. Společně každý den poctivě trénují a pracují na tom, aby se jejich sen stal skutečností. Rozhodující zápas místní dívčí fotbalové ligy se totiž nezadržitelně blíží.

Dívka s mosaznými kroužky / Sai Naw Kham / Myanmar 2023 / 6 min – Ženy a dívky z kmene Kajanů, který žije na myanmarsko-thajských hranicích, jsou známé extrémně dlouhými krky. Mosazné kruhy, které ženy a dívky zdobí, patří k jejich kulturní identitě, mimo jejich vesnici jsou ale často důvodem k šikaně. Kajané uctívají posvátné duchy a udržují řadu tradic. Dívky dostávají svůj první kroužek na krk už v pěti letech a s věkem přibývají další. Když se hrdinka krátkého animovaného filmu poprvé dostává mimo svou vesnici, aby nastoupila do školy ve městě, zjišťuje, že se nepodobá nikomu ze třídy. Děti se k ní otáčejí zády, problémy jí dělá i cizí jazyk a odlišné náboženství. Dokáže se dívka postavit za své kulturní dědictví a splnit si díky vzdělání svůj sen stát se učitelkou?

Celková délka pásma: 38 min

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články