Jeden svět dětem II

14. 4. 2024 10:00, Roztoky

Typ akce
Ve měste
Místo
Vratislavka café
Kroupka 38, Roztoky
zobrazit na mapě

Pásmo tří krátkých dokumentárních snímků. Po každém filmu pracuje s dětmi zkušený moderátor či moderátorka. Akce je vhodná pro mladší děti ZŠ, ale přivést je s sebou možné různě staré děti.

Dívka s mosaznými kroužky / Sai Naw Kham / Myanmar 2023 / 6 min – Ženy a dívky z kmene Kajanů, který žije na myanmarsko-thajských hranicích, jsou známé extrémně dlouhými krky. Mosazné kruhy, které ženy a dívky zdobí, patří k jejich kulturní identitě, mimo jejich vesnici jsou ale často důvodem k šikaně. Kajané uctívají posvátné duchy a udržují řadu tradic. Dívky dostávají svůj první kroužek na krk už v pěti letech a s věkem přibývají další. Když se hrdinka krátkého animovaného filmu poprvé dostává mimo svou vesnici, aby nastoupila do školy ve městě, zjišťuje, že se nepodobá nikomu ze třídy. Děti se k ní otáčejí zády, problémy jí dělá i cizí jazyk a odlišné náboženství. Dokáže se dívka postavit za své kulturní dědictví a splnit si díky vzdělání svůj sen stát se učitelkou?

Daleko od rodiny / Alisa Kovalenko, Simon Lereng Wilmont / Norsko, Dánsko 2023 / 22 min – Nastě je třináct let a ze všeho nejvíc miluje gymnastiku. Tvrdě dře a tréninku věnuje i čtyři hodiny denně, pět dní v týdnu. Všechno se ale v jednom momentě změní. Nastino kyjevské družstvo se zrovna chystá na ukrajinské mistrovství, když vtom dívčinu zemi napadnou ruská vojska a vypukne válka. Rodina se ji kvůli bezpečí rozhodne poslat s babičkou do Německa. Jak se doba jejího nuceného odloučení od rodičů a kamarádek v cizí zemi protahuje, Nasťa propadá čím dál většímu smutku. Jediné, co ji dokáže povzbudit, je gymnastika. „Když trénuju, je to, jako bych se ocitla v jiném světě,“ líčí Nasťa, která si teprve v této složité životní situaci uvědomuje, co je pro ni skutečně důležité.

Skejtuj! / Lies Van der Auwera / Belgie 2023 / 15 min – Pippě je patnáct let, žije v Antverpách a miluje jízdu na skateboardu. Když se svými přáteli obráží svá oblíbená místa ve městě, stále častěji se setkává s cedulemi, které skejtování zakazují. Rozhodla se vzít věci do svých rukou a svým příběhem říct, co pro ni její koníček znamená. „Chci se stát hlasem všech mladých, co jezdí v našem městě na skejtu,“ líčí v emotivní řeči před zastupitelstvem na radnici. Pippě i její nejlepší kamarádce Victorii také vadí předsudky, se kterými na obě dívky hledí ostatní skejťáci. Rozhodnou se proto uspořádat ve svém městě velký pouliční závod.

Celková délka pásma: 43 min

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články