Joe Lovano “Trio Tapestry” featuring Marilyn Crispell & Carmen Castaldi

5. 11. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://www.prgcons.cz/
Místo
Koncertní sál Pražské konzervatoře
Dvořákovo nábřeží 77/2, Praha
zobrazit na mapě

Držitel Grammy, skladatel, producent a podle některých jeden z nejvýznamnějších saxofonistů současnosti Joe Lovano se vrací do Prahy spolu s klavíristkou Marilyn Crispell a bubeníkem Carmen Castaldi s projektem Trio Tapestry. Jako významný představitel moderního jazzu Lovano navazuje na odkaz velkých hudebníků 50. a 60. let, jako byli Coleman Hawkins, Lester Young, Dexter Gordon či John Coltrane, ale zároveň do něj přispívá velmi osobitým pohledem na saxofonovou hru, improvizaci, kompozici i na celkový koncept jazzového žánru na konci 20. a začátku 21. století.

Po dokončení studií na Berklee College of Music začal Joe spolupracovat s Jackem McDuffem, Dr. Lonniem Smithem a před tím, než se přestěhoval do New Yorku, hrál také tři roky v orchestru Woodyho Hermana. V New Yorku začal působit s bubeníkem Melem Lewisem. Během své kariéry spolupracoval s mnoha dalšími předními hudebníky, mezi které patří Hank Jones, Paul Motian, John Zorn, George Mraz, Charlie Haden, McCoy Tyner nebo John Scofield. Jeho manželkou je jazzová zpěvačka Judi Silvano.

Marilyn Crispell je americká jazzová klavíristka a skladatelka. Scott Yanow ji popsal jako „silnou hráčku, která má svůj vlastní způsob, jak využít prostor. Patří ke špičce ve svém oboru." Jon Pareles z deníku The New York Times napsal: „Slyšet Marilyn Crispell hrát na sólový klavír je jako sledovat aktivní sopku. Je jednou z mála pianistek, které se dokážou vypořádat s výzvami free jazzu.” Kromě vlastní rozsáhlé činnosti jako sólistka nebo kapelnice je známá také jako dlouholetá členka kvarteta saxofonisty Anthonyho Braxtona v 80. a 90. letech. Deset let byla členkou Reggie Workman Ensemble, působila v New Orchestra Barryho Guye a hostovala v jeho London Jazz Composers Orchestra. Působila v Henry Grimes Triu, Tiszigi Munoz Ensemble a Quartet Noir (s Ursem Leimgruberem, Fritzem Hauserem a Joelle Leandre). Absolvovala turné a nahrávala s Bortom Quintetem Anderse Jormina a s Time Jungle trumpetistky a skladatelky Gunhild Seim.

Carmen Castaldi, jazzový bubeník z Clevelandu, se objevil v sedmdesátých letech a po desetiletí byl vyhledávaným spoluhráčem, který na západním pobřeží spolupracoval s umělci jako Joe Lovano, Frank Strazzeri a Keely Smith. V roce 2019 se spojil s Lovanem a klavíristkou Marilyn Crispellovou v Triu Tapestry.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články