Jones Jones – Larry Ochs & Vladimir Tarasov & Mark Dresser

22. 5. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://punctum.cz/
Místo
Punctum
Krásova 27, Praha
zobrazit na mapě

Spojení velikánů nové hudby.

Tři veteráni nové a improvizované hudby – Vladimir Tarasov – Larry Ochs – Mark Dresser – vytvořili před více než 15 lety trio Jones Jones – ucelený koncept, v němž mikroskopické detaily umocňují rozvíjející se příběhy. Poprvé trio vystoupilo v roce 2006 a tím odstartovalo dlouholeté zvukové objevování tří geniálních hudebníků s neobyčejnou schopností naslouchat a reagovat.

Vladimir Tarasov (bicí) je významnou osobností evropské nové hudby, skladatel, hráč na bicí a v neposlední řadě výtvarný umělec. V letech 1971–1986 byl členem freejazzového tria GTČ alias Ganělin–Tarasov–Čekasin, které bylo nejprogresivnějším zjevem na tehdejší sovětské hudební scéně a svou osobitostí působí inspirativně dodnes. Mnoho let hrál s Litevským symfonickým orchestrem a s dalšími symfonickými, komorními a jazzovými orchestry v Litvě, Evropě a Spojených státech amerických. V roce 2013 vystoupil společně Alexei Ljubimovem na festivalu Moravský podzim v Brně. Nahrál více než 100 alb a je autorem hudby pro film a divadlo. Spolupracoval a spolupracuje s hudebníky jako je Anthony Braxton, Butch Morris, Thomas Stanko, Gyorgy Szabados, Rova Saxophone Quartet a další. Je též významným výtvarným umělcem, po mnoho let úzce spolupracoval se zakladatelem Moskevského konceptualismu Iljou Kabakovem. Účastnil se řady samostatných a kolektivních výstav po celém světě. Jeho objekty na pomezí hudby a výtvarného umění vystavovala v roce 2007 Moravská galerie Brno a v roce 2009 Východočeská Galerie na zámku v Pardubicích.

Mark Dresser (kontrabas) je uznávaný kontrabasista, improvizátor a skladatel. Zaměřuje se především na rozšiřování zvukových a hudebních možností kontrabasu pomocí netradičního ozvučení. Osmnáct let žil a pracoval v New Yorku, kde nahrával a vystupoval s nejvýznamnějšími osobnostmi současné hudby a jazzu, např. s Anthonym Braxtonem. V roce 2001 byl nominován na cenu Grammy. Je profesorem hudby na Kalifornské univerzitě v San Diegu, přednášel na Princetonské univerzitě, na fakultě New School University a na Hampshire College. Je členem správní rady Mezinárodní společnosti basistů a poradního sboru Mezinárodní společnosti pro improvizovanou hudbu.

Larry Ochs (saxofon) je zakládajícím členem Rova Saxophone Quartet (Rachot, Palác Akropolis 2007), má na kontě desítky alb a nespočet turné po celém světě. Z jeho dalších významných projektů lze jmenovat kapely Larry Ochs Sax & Drumming Core, Kihnoua s korejskou zpěvačkou Dohee Lee, Scottem Amendolou a Wilbertem de Joode (Rachot, Palác Akropolis 2010), Ochs-Robinson Duo, Spectral (Dave Rempis–Darren Johnston–Larry Ochs), The Fictive Five Cleaver-Cline-Ochs aj. Vystupoval s Kronos Quartetem, Johnem Zornem, Stevem Lacym, Anthonym Braxtonem, Miyou Masaokou, Nelsem Clineem, Johnem Lindbergem, Scottem Amendolou, Marilyn Crispell, Andrewem Cyrillem, Butchem Morrisem, Georgem Lewisem, Henrym Kaiserem, Wadadou Leo Smithem, Peggy Lee, a mnoha dalšími.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články