José James

20. 10. 2024 19:30, Brno

Typ akce
Koncert
web
https://www.cabaretdespeches.com
Místo
Cabaret des Péchés
Palác Jalta, Dominikánského náměstí 2, Brno
zobrazit na mapě

Říkají o něm, že je jazzovým muzikantem pro hiphopovou generaci. Je na tom hodně pravdy, ale není celá. Stírá hranice mezi tradičním a moderním jazzem, hip hopem, soulem, funkem, popem a rockem tak dokonale, že o jeho stylu lze mluvit jako o dějinách černé hudby v kostce.

Kromě talentu, který byl Josému Jamesovi dán do irsko-panamského vínku, je taky hudebně vzdělaným tvůrcem, absolventem The New School for Jazz and Contemporary Music sídlící ve více než půl století muzikantsky tepající newyorské čtvrti Greenwich Village. I když v roce 2008 debutoval nezávisle, už albem Dreamer zaujal posluchače i kritiku a není divu, že jeho pozvolná cesta vedla do dvou vymodlených vydavatelských přístavů všech jazzmanů světa, nejprve k labelu Impulse a posléze Blue Note, pro něž natočil hned pět alb, než založil se svou ženou, zpěvačkou Taali, vlastní vydavatelství Rainbow Blonde.

José James je skutečně maximálně žánrově rozkročený umělec. Jako málokdo umí naživo kloubit svižné hip-hopové rytmy a jazzové harmonie do naprosto přirozeného celku. O jeho záběru svědčí i hudební odkaz předchůdců, respektive předchůdkyň, které považuje za mimořádně inspirativní a rád se jejich hudbou zabývá. V roce 2015 vydal album Yesterday I Had the Blues: The Music of Billie Holiday, na kterém se zhostil písní z repertoáru jedné z největších jazzových zpěvaček dvacátého století Billie Holiday. A jeho zatím poslední, loňské album On & On je zase poklonou skladatelce a zpěvačce Erykah Badu. „Pro mou generaci byla Erykah Badu jedním z nejinovativnějších a nejpronikavějších skladatelů. Její práce se ukázala jako průlomová v sociálním, hudebním a uměleckém smyslu,“ říká José James.

Ostatně s širokým spektrem hudebníků také v minulosti pohostinsky spolupracoval, ať to byl dnes už nežijící pianista a klasik moderního jazzu McCoy Tyner, anebo soudobí progresivisté Flying Lotus, Robert Glasper či Erik Truffaz.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články