Kampa a uličky Zákampí

6. 4. 2024 10:00, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Kostel sv. Jana Křtitele Na Prádle - u sochy sv. Jana Nepomuckého
Říční, Praha
zobrazit na mapě

Ostrov Kampa a přilehlá Malá Strana mají své zvláštní kouzlo utvářené blízkostí řeky a staletími lidského obývání. Účastníci vycházky se vydají objevovat příběhy z klikatých uliček a stinných zákoutí, pozůstatky středověké zástavby proložené novověkými domy a palácovými komplexy.

Procházka začíná před kostelem sv. Jana Křtitele Na Prádle, kdysi centrem osady Újezd a jedním z nejstarších kostelů na území dnešní Prahy. Byl mnohokrát přestavován a tak se dochovala úzká románská okna vedle zbytků původní gotické výmalby, vysoké krovy a štíty vedle přístavku barokní kruchty. Prohlídka bude následovat k johanitské komendě neboli sídlu Suverénního řádu Maltézských rytířů. Působí v předpolí Karlova mostu nepřetržitě již od 12. století.

Ostrov Kampa v druhé části vycházky láká rozlehlým parkem, blízkostí řeky, vyhlídkou na Karlův most. Kus historie bude snadno odhalen v místních názvech: Sovovy nebo Odkolkovy mlýny, Velkopřevorský mlýn, Michnovská nebo Nosticova zahrada, další zajímavosti se návštěvníci dozví od průvodkyně.

Aby byla vycházka trochu okořeněna, posadí se účastníci na lavičku Václava Havla a popovídají si průvodkyní o tom, kde snídal pronásledovaný dramatik Václav Havel s francouzským prezidentem, co říkal Jan Werich o svém příteli a téměř sousedovi Jiřím Trnkovi, proč má Kampa žluté tučňáky pochodující po Vltavě, kde lze spatřit tvář mladého sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa, nebo jak to bylo s vejci při stavbě Karlova mostu. A kdo vůbec ví, že Bruncvík má být Rolandem?

Praktické informace:

  • Sraz: před kostelem sv. Jana Křitele Na Prádle, v Říční ulici
  • Délka procházky: cca 2 hodiny
  • Konec: u Muzea Kampa
  • Průvodkyně: Lenka Kliková
  • Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.
  • Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články