Katarzia´s Choice: Johanela + Nika + Lash & Grey

13. 11. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://www.lafabrika.cz
Místo
La Fabrika
Komunardů 30, Praha
zobrazit na mapě

Osobitá slovenská umělkyně kurátoruje večer hudby a designu s nejlepšími ženskými hlasy současné mladé hudební scény do 27 let.

Prague Sounds uvádí nový koncept ve svém programu. Vybraný umělec či umělkyně přispěje do dramaturgie svým kurátorským výběrem mladých talentů české a slovenské hudební scény. Pro letošní ročník se zhostí v roli kurátorky umělkyně, písničkářka a hudebnice Katarzia.

Katarzia natočila šest studiových alb, skládala hudbu pro činohru Slovenského národního divadla, novocirkusové představení souboru Cirk La Putyka R.I.E. – Rest in Euphoria, televizní seriál Pozadí událostí Jana Hřebejka nebo k celovečernímu dokumentu Moje nová tvář. Spolupracovala s celou řadou hudebníků a hudebnic – Davidem Kollerem, Martinem Valihorou, Jonatánem Pastirčákem, Aid Kidem, Oliverem Torrem, Petrem Ostrouchovem nebo Vladimirem 518 a dalšími.

Mladá písničkářka Johanela své autorské písně píše od patnácti let. Začínala v pražských ulicích jako buskerka a rychle se vypracovala na pražské festivalové scény. Svůj festivalový debut si odbyla v rámci někdejšího doprovodného programu Struny dětem, po boku Endrua. Před vydáním svého prvního alba vyjela na zkušenou do New Yorku, kde spolupracovala se skladatelem, varhaníkem a držitelem ceny Grammy Ondřejem Pivcem. Její debutové studiové album The Bloom z roku 2021 reflektuje začátky a konce životních etap, s texty o lásce, ženství a mladistvé nejistotě. Album produkoval Tom Lobb, známý ze spolupráce s kapelou Korben Dallas a Katarzií. V La Fabrice na akci Katarzia’s Choice představí také nové skladby.

Nika, písničkářka a skladatelka, vydala na jaře 2022 uhrančivý debut Flesh & Soul. Absolventka Janáčkovy konzervatoře v oboru skladba ve své tvorbě osobitě zpracovává žánry jako jazz, pop, folk i alternativa. Její texty se vyrovnávají s osobními vztahy, vyumělkovaností světa kolem nás, falešným zdáním dokonalosti, tématy manipulace, přetvářky až po fyzické a psychické násilí. Nika hraje od čtyř let na klavír, první skladby začala psát v šesti letech, ovlivnil ji rock, syntézy jazzu i klasická hudba. Doprovodnou kapelu tvoří bubeník Jonáš Bjolek, klavírista Pavel Duda a baskytarista Nicolas Gatto. V roce 2023 se stala vítězkou soutěže Jazzfruit v kategorii Junior.

Dvojice Lash & Grey se poznala při studiu v Praze na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Za krátkou dobu svého působení už stihli vystoupit na světoznámých pódiích jako Carnegie Hall v New Yorku, Empoli Jazz Festival v Itálii, Porgy & Bess ve Vídni nebo Euro Jazz festival v Mexico City. Hudba bratislavského dua vytváří intimní a hřejivý vesmír připomínající Norah Jones, Ettu James nebo Billie Holiday. S jazzovými a soulovými vlivy, ale nadčasovým šarmem. Za album Sleepin' With The Lights On (2020) získali ocenění nejlepší debut Radio_Head Awards i nejlepší slovenské album na Cenách Anděl. Zpěvačka Kristína Mihalová se v roce 2022 jako jediná Evropanka dostala do finále TOP 5 zpěvaček z celého světa nejprestižnější jazzové, pěvecké soutěže Sarah Vaughan Jazz Vocal v New Jersey. Na akci v La Fabrice vystoupí s doprovodem kapely, respektovanými hudebníky Martinem Valihorou (bicí) a Robertem Balzarem (kontrabas).

„V době, kdy ubývá prostoru pro kulturní publicistiku a hudební platformy fungují spíše ve prospěch větších a zavedených umělců a umělkyň, je mimořádně důležité umetat cestu čerstvým talentům. Oceňuji koncept, se kterým tým Prague Sounds přišel, protože vytváří prostor pro předání know-how i přátelskou spolupráci různých generací umělkyň. To je výjimečné.” Aneta Martínková, Radio Wave

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články