Kde je dům mého přítele?

12. 6. 2024 19:30, Praha

Typ akce
Film
web
http://ponrepo.nfa.cz
Místo
Kino Ponrepo
Bartolomějská 11, Praha
zobrazit na mapě

Pro Abbáse Kiarostamího, nejvlivnější osobnost íránského filmu, znamenal snímek Kde je dům mého přítele? první mezinárodní úspěch. Pro diváky je připomínkou, že v jednoduchosti je krása a že žádné drama není příliš malé.

Film je prvním dílem režisérovy vysoce ceněné tzv. Kokerské trilogie, následovaný snímky Život jde dál (1992) a Pod olivovníky (1994), pojmenované podle města Koker na severu Íránu, kde se příběhy odehrávají. Vypráví příběh malého Ahmeda, jenž se snaží najít svého spolužáka, aby mu předal sešit a uchránil ho před trestem od učitele. Kiarostamí nahlíží příběh křehkou dětskou optikou a vytváří dojem díla, které místy hraničí s dokumentem. K tomu přispívá práce s neherci, především s těmi dětskými. Zobrazená propast mezi světem dospělých a dětí působí tak autenticky, že až precizní dramaturgická výstavba příběhu odhaluje inscenační ráz díla.

Projekce se koná v rámci předzvěn 24. ročníku FIFELI – Filmový festival Litoměřice, který se uskuteční od 30. srpna do 1. září 2024 a jehož je kino Ponrepo partnerem.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články