Keyon Harrold

13. 3. 2024 19:30, Brno

Typ akce
Koncert
web
www.cabaretdespeches.com
Místo
Cabaret des Péchés
Palác Jalta, Dominikánského náměstí 2, Brno
zobrazit na mapě

Trumpetista Keyon Harrold vystoupí v rámci JazzFestBrno 13. března 2024 od 19:30 v Cabaret des Péchés.

Když v závěrečné koncertní sekvenci životopisného filmu Miles Ahead, krátce před titulky, prořízne vzduch ostrý tón trubky a vzápětí se přidá kapela složená z hvězd kalibru Waynea Shortera nebo Herbieho Hancocka, zdá se, že protagonista filmu Miles Davis snad musel vstát pro nahrávání z hrobu. Není tomu tak. Brilantní part, který na plátně herecky interpretuje Don Cheadle, nenahrál nikdo jiný než jedna z hvězd JazzFestBrno, americký trumpetista Keyon Harrold.

Trumpetistův genetický vklad nemohl být lepší: pochází ze šestnácti dětí z Fergusonu, předměstí St. Louis, a celá rodina se více či méně věnovala a věnuje hudbě. Ostatně, na jeho druhém albu The Mugician hraje hned deset jeho sourozenců. Hudbu vyznávají všežánrovou, ale vždycky tzv. černou: blues, jazz, funk i hip hop. Sám Keyon Harrold jako o svých hlavních idolech mluví o Milesi Davisovi, Princeovi či Dr. Dre, abychom vyjmenovali jen některé.

Jazzovou hudbu odešel Keyon Harrold studovat do New Yorku na The New School, kde byl jeho spolužákem Robert Glasper, dnes jedna z největších hvězd jazzových crossoverů. Rychle po vystudování se Harroldovi podařilo etablovat mezi smetánkou studiových i doprovodných muzikantů a v této pozici pracoval s dlouhou řadou globálních hudebních hvězd, od zpěvaček Beyoncé, Rihanny a Mary J. Blige přes rapery Jay-Z, Snoop Dogga, 50 Centa a Eminema, až po velká jména jazzové scény Gregoryho Portera nebo Davida Sanborna.

Sólově Keyon Harrold debutoval v roce 2009 albem Introducing Keyon Harrold, pak se dlouhá léta věnoval vedlejším projektům, z nichž ten asi nejpamětihodnější je účast na zmíněném filmovém soundtracku filmu Miles Ahead z roku 2015, která mu, mimochodem, zajistila přezdívku Cheadle podle civilního příjmení hereckého Davisova představitele. Až v roce 2017 přišel s druhým albem The Mugician, na kterém se kromě mnoha jiných objevuje spoluhráč z filmové Davisovy kapely, blues-funková hvězda Gary Clark Jr., nebo starý kamarád ze školy Robert Glasper. Jako velké množství afroamerických hudebníků nebere Keyon Harrold hudební projev jen za „umění pro umění“, nýbrž za způsob, jak vyjádřit svoje názory na stav společnosti i politiky – není tedy náhoda, že hned několik skladeb alba je inspirováno smrtí Michaela Browna, kterého zastřelil policista v roce 2014 v trumpetistově rodném Fergusonu.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články