Kim Gordon + Lambrini Girls

2. 7. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://www.meetfactory.cz
Místo
MeetFactory
Ke Sklárně 15, Praha
zobrazit na mapě

Americká muzikantka Kim Gordon přijede do Prahy. V MeetFactory vystoupí 2. července. Jako support vystoupí britské duo Lambrini Girls.

Od releasu The Eternal, poslední desky Sonic Youth, a následného rozpadu jedné z nejosobitějších kapel uplynulých několika dekád uběhlo už přes 10 let. Kim Gordon se (nejen) o tomto období, které odstartovalo na začátku osmdesátek, kdy kapelu založila po boku Thurstona Moora a Lee Ranalda, rozepsala ve svém bestselleru Girl in a Band. Knihu, a především dlouhou a formativní životní i hudební etapu, uzavírá příznačně slovy „I know, it sounds like I’m someone else entirely now, and I guess I am“.

Rozpad kultovní kapely (kterému předcházel rozpad manželství s Moorem) jí dal prostor realizovat se nejen v psaní, ale i filmu a především ve výtvarném umění a experimentálních hudebních projektech Body/Head a Glitterbust. Jako blesk z čistého nebe pak v roce 2019 přišlo její vůbec první sólové album No Home Record, album plné drtivých korozivních beatů, hlukových textur, disonantních kytar a fragmentovaných textů, inspirované no wavem, devadesátkovým hip hopem, footworkem, free jazzem i soudobou avantgardní elektronikou.

Letos na něj navazuje novou deskou The Collective, která vychází 8. března u Matadoru. „On this record, I wanted to express the absolute craziness I feel around me right now,“ shrnuje Gordon. Nahrávku bere na turné po evropě s červencovou zastávkou v MeetFactory.

Supportem bude kapela Lambrini Girls sídlící v Brightonu, kterou tvoří Phoebe Lunny, Lilly Macieira a Catt. Spojuje je silná umělecká vazba na společném tvůrčím poli – palčivá společenská témata v kombinaci s kousavým a drzým lyrickým stylem, který je jim vlastní.

Jejich nový singl God's Country je hřmotnou punkovou hymnou, která se odvážně staví proti nárůstu britské krajní pravice. Produkoval ho Daniel Fox z Gilla Bandu a spojuje v sobě syrovost s ostrou sociální kritikou. Kapela, kterou chválí BBC Radio 1, 6 Music, NME, objevila se na obálce Kerrang! se Sleater-Kinney a byla nominována na cenu Rolling Stone UK Award, odehrála v roce 2023 více než 100 koncertů a významných festivalů, včetně vystoupení s Frank Carter and the Rattlesnakes, Gilla Band, Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a Iggy Popem.

Na rok 2024 má kapela v diáři již desítky koncertů, včetně festivalů ve Velké Británii, Belgii, Nizozemsku, Francii, Německu, Švýcarsku a USA, a jejich hlavní koncerty jsou nyní vyprodány týdny, ne-li měsíce dopředu. Tato skladba zpochybňuje pojem „Velká“ Británie a zároveň označuje Lambrini Girls za nebojácné a vlivné narušitele hudebního světa. Kapela připravuje debutové album, které vyjde na začátku roku 2025.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články