Klára 3847 aneb Příliš mnoho hvězd

23. 1. 2025 19:00, Praha

Typ akce
Divadlo
web
https://divadlouhasicu.net/
Místo
Divadlo U Hasičů
Římská 45, Praha
zobrazit na mapě

Divadelní představení podle skutečného příběhu Kláry Brodyové, která jako jediná z patnáctičlenné rodiny přežila Osvětim.

Divadelní představení podle skutečných událostí z období holocaustu během druhé světové války. Příběh Kláry Brodyové, která byla v roce 1942 pro svůj židovský původ odvezena do koncentračního tábora Osvětim a vězněna tam až do konce války. Po válce se přestěhovala na sever Čech a nikdy svým blízkým o válce nevyprávěla. To, že byla vězněna v Osvětimi, připomínalo jen číslo 3847 vytetované na jejím předloktí. V roce 1985, tedy 40 let po válce, na žádost své sestry, která díky přátelům přežila válku v úkrytu a koncentrační tábor ji tak minul, Klára zcela bez emocí popsala své zážitky z té doby. Vznikl příběh, který svou věcností a strohým popisem zvěrstev páchaných na vězních děsí a dojímá.

Příběh dívky, která jako jediná z patnáctičlenné rodiny přežila útrapy transportu, selekci, těžkou práci, mučení i pochod smrti. Její boj o přežití, překonání ztrát příbuzných a přátel, ale především nezlomná vůle přežít v nelidských podmínkách, zaujala i režiséra Stevena Spielberga, ke kterému se díky Klářině sestře vyprávění dostalo, a který z něho některé detaily použil ve svém filmu Schindlerův seznam. V devadesátých letech pak jeho americký štáb natočil Klářino vyprávění pro washingtonské muzeum holocaustu. Na základě tohoto vyprávění Kláry Brodyové i vzájemných osobních rozhovorů napsala její vnučka, herečka scenáristka Lenka Lavičková, scénář k tomuto divadelnímu představení.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články