Konec rudého člověka

25. 9. 2024 19:00, Praha

Typ akce
Divadlo
web
http://www.divadlovdlouhe.cz/
Místo
Divadlo v Dlouhé
Dlouhá 39, Praha
zobrazit na mapě

Kniha Konec rudého člověka laureátky Nobelovy ceny za rok 2015 přináší příběhy obyčejných lidí, kteří žijí v době velkých změn. Systém, který měl vést k ráji na zemi a trvat navěky se za pár let rozpadl na prach; místo svobody nastal hon za penězi, místo demokracie chaos, místo spravedlnosti zuřivý boj oligarchů s žebráky. A lidé velmi rychle zatoužili po silném vůdci, který nastolí pořádek.

Alexijevičová to vše vypráví skrze příběhy obyčejných lidí – učitelky, která svému synovi přednáší hrdinskou poezii oslavující smrt, dokud si sám nesáhne na život; matky, jež za nevyjasněných okolností přijde o dceru a je ochotná uvěřit jakékoliv teorii, která jí přinese uspokojivou verzi „pravdy“; ženy, která chce spasit vraha, ale místo jeho mravního vzkříšení sama zmizí.

Všechny tyto příběhy hovoří o životě „rudého člověka“, o tom, co formovalo jeho myšlení nejen v Sovětském svazu, ale i v Česku. Alexijevičová nechává tyto lidi promluvit bez toho, aby je předem soudila, vysmívala se jim nebo je dopředu diskvalifikovala. Snaží se je pochopit. Ačkoliv některé věci se chápou opravdu jen těžko.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články