Kurz knižní vazby pro veřejnost

26. 1. 2024 - 29. 1. 2024, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Technologické centrum UMPRUM - místnost 212
Mikulandská 134/5, Praha
zobrazit na mapě

Výuka knižní vazby v kurzu pro veřejnost je rozložena dvou semestrů. V zimním semestru se probírají vazby s měkkou obálkou (V1 - V4 - knižní blok je spojen šitím po složkách nebo lepením či šitím do bloku, obálka je vyrobena z kartonu), vazby „polotuhé“ (V5 - vazba s tuhými deskami a měkkým hřbetem) a harmonikové nebo listové leporelo (V6). V letním semestru jsou předmětem výuky vazby s tuhými deskami (V7 a V8).

Během kurzu účastníci získají základní knihařské dovednosti (tvarování a spojování papíru), naučí se pracovat s knihařskými nástroji i stroji (řezačkou, drátovkou, vrtačkou papíru apod.), poznají různé druhy knihařských materiálů (papír, karton, lepenku, knihařské plátno, speciální knihařské textilie, lepidla, apod.), získají základní poznatky o knihařských výzdobných technikách – o zhotovení škrobového papíru (v 1. semestru) a o mramorování papíru a o termo ražbě (ve 2. semestru).

Předpokládaný program kurzu v zimním semestru 2024:

Pátek 26. 1.
Vazba V1 – "sešitová", s měkkou obálkou, vazba V2 – lepená s měkkou obálkou, příprava složek na další vazby

Sobota 27. 1.
Vazba V3 – „šitá do bloku“ s měkkou sestavovanou obálkou, vazba V4 – šitá „po složkách“ křížkovým stehem s měkkou obálkou s klopami, příprava škrobových papírů

Neděle 28. 1.
Vazba V5 – šitá "po složkách koptským stehem, s polotuhým obalem

Pondělí 29. 1.
Vazba V6 – harmonikové leporelo

Všechny potřebné informace k přihlášení do kurzu jsou dostupné na webových stránkách UMPRUM.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články